Минулої п'ятниці у Женеві відбулися переговори щодо узгодження графіка оформлення членства України в СОТ. Представники СОТ висунули вимоги якнайшвидше прийняти 20 законопроектів і підписати двосторонні протоколи з Киргизією та Тайванем.
Основні закони стосуються оформлення ПДВ для аграріїв, про молоко та м'ясо, про продаж АПК, про експортні ставки на металобрухт (чорний і кольоровий), живу худобу і шкірсировину. Якщо за цей час Україна прийме весь пакет законів, то 18 грудня може відбутися офіційне засідання робочої групи, де буде прийнято підсумковий звіт, який остаточно зафіксує наші зобов'язання перед членами Світової організації торгівлі. Наступний крок навесні — літом 2007 року ми станемо повноправними членами СОТ. В іншому разі, за умови зволікання, як стверджують експерти, цей процес затягнеться ще на рік, і тоді правила вступу будуть жорсткішими, пише Korrespondent.net. За прогнозами фахівців, члени СОТ хочуть прийняти низку нових принципів у світовій торгівлі, і нам важливо було б брати участь у цьому процесі як повноправні учасники.
Як ми вже раніше повідомляли, Президент подав на розгляд Верховної Ради потрібний пакет законопроектів. При цьому він наголосив, що нині треба мобілізувати всі політичні сили, особливо у парламенті, для узгодження солідарної позиції у прийнятті всіх необхідних законів, які відкриють дорогу до СОТ. У свою чергу Голова Верховної Ради Олександр Мороз дав доручення профільним комітетам якнайшвидше розглянути подані законопроекти і подати на сесійний розгляд. Він переконаний, що весь пакет буде прийнятий до першого грудня.
«Україна зможе працювати над поглибленою угодою з ЄС лише за умови остаточного завершення процесу приєднання до СОТ», — про це заявила єврокомісар з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер.
«Ми очікуємо на останній крок у цьому напрямку. Прем'єр Віктор Янукович під час візиту до Брюсселя запевнив, що він особисто й очолюваний ним уряд докладуть усіх зусиль, аби необхідні закони для вступу в СОТ були прийняті парламентом якнайшвидше. Сподіваємося, це буде можливим», — зазначила єврокомісар.
Віталій ЧЕПІЖКО.