Завтра у Гельсінкі відбудеться десятий, «ювілейний», саміт Україна—ЄС. До нього прикута підвищена увага, адже за фактичного повернення «багатовекторності» в українську зовнішню політику, взаємини з Євросоюзом ускладняться.
Про потребу поглиблення стосунків з ЄС говорив напередодні на брифінгу, присвяченому саміту, заступник міністра закордонних справ України Андрій Веселовський. «Україна вийшла на той етап, коли можна говорити про початок асоціювання в політиці й інтеграції в економіці, отже, йдеться про укладення нової угоди з ЄС, яка матиме кардинально інший зміст», — сказав пан Веселовський. Однак «грандіозних визначень» у цій угоді дипломат не обіцяє: «За нашим задумом, уся сума положень нового документа буде переходом до нової якості». В Гельсінкі сторони попередньо обговорять таку можливість, а повномасштабні переговори почнуться вже наступного року. Необхідною передумовою для цього є вступ України до СОТ, адже в новому договорі, серед іншого, йтиметься про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.
Угоду ж про спрощений візовий режим з ЄС та реадмісію планують парафувати вже на саміті. Пан Веселовський зазначив, що Україна вимагала значного полегшення для своїх громадян при в'їзді до ЄС. Натомість наша країна взяла на себе зобов'язання приймати і відправляти додому нелегалів, що потрапили до Євросоюзу явно через територію України. При цьому європейські країни обіцяють дати гроші на обладнання місць тимчасового утримання нелегальних мігрантів, а також профінансувати повернення їх додому. Пан Веселовський запевнив, що з 12,5 тисячі мігрантів, які щороку перетинають наші кордони, в Україну повертатимуть близько тисячі. Угода про реадмісію відтермінована на два роки плюс строк, необхідний на ратифікацію, але й угода про спрощений візовий режим полегшить життя українцям в ЄС лише за кілька років. Планується, що візи будуть безкоштовні, багаторазові або довгострокові. «Підписання цього договору відкриває нам перспективу введення безвізового режиму з ЄС», — впевнений Андрій Веселовський.