130 доларів за тисячу «кубів» — такою буде ціна російського газу, який «Газпром» постачатиме Україні наступного року. Про це було повідомлено під час прес-конференції прем'єрів: РФ — Михайла Фрадкова та України — Віктора Януковича, яка відбулася у Києві за підсумками першого засідання Комітету з питань економічної співпраці українсько-російської міждержавної комісії Ющенко—Путін. Найпікантніша деталь у самому факті оприлюдненої ціни на газ — те, що глави обох урядів, які у попередні місяці провели щонайменше два раунди важких переговорів на цю тему, заявили пресі, не блимнувши оком: цю цифру, 130 доларів, їм щойно повідомили... телефоном із Москви.
Наскільки стало зрозуміло дещо спантеличеним журналістам, паралельно з «пафосною» зустріччю Фрадкова та Януковича, за тисячі кілометрів від Києва керівники «Газпрому» та НАК «Нафтогаз України» проводили свої, неанонсовані переговори. І домовленості «газовиків» двох братніх народів стали визначальними, а прем'єри, як у тій контрасигнації, тільки покірно скріпили ці господарські документи своєю згодою. Найбільш тривожним є те, що принаймні до вчорашнього вечора громадськості так і не було повідомлено, на яких саме умовах встановлювалася вищезгадана ціна. (А надісланий в «УМ» прес-реліз «Укргазенерго», що складався з трьох речень, сповіщав лише, що «Сегодня в Москве ROSUKRENERGO AG и ЗАО «УКРГАЗ-ЭНЕРГО» подписали дополнение к Договору купли-продажи природного газа от 2 февраля 2006 г. на 2006—210 годы»).
«Ми одержали телефонне підтвердження, Україна практично домовилася з Росією про постачання газу в 2007 році в обсязі понад 50 млрд. кубметрів за ціною 130 доларів за тисячу кубів», — повідомив Віктор Янукович під час прес-конференції. А Михайло Фрадков поінформував, що питання про постачання газу до України на київському засіданні конкретно не обговорювалося — лише загальні тенденції розвитку паливно-енергетичних стосунків. «Переговори проводять «Газпром» і НАК «Нафтогаз України»; як домовляться так і буде, ми лише сприяємо конструктивному діалогу», — констатував він.
Нагадаємо, що раніше в розповсюдженій ЗМІ інформації йшлося: Росія вимагає політичних і економічних поступок у обмін на ціну 130 доларів за тисячу кубічних метрів. Зокрема, з посиланням на компетентні джерела у Кремлі, повідомлялося, що Москва вимагає провести негайно референдум про приєднання України до НАТО, пролонгувати оренду військових баз Чорноморським флотом у Криму після 2017 року, а також залишити «у спокої» на п'ять років трейдера «РосУкрЕнерго». Інші експерти стверджують: ми пішли на довготривалі транзитні тарифні поступки, можливо і на майнові, добиваючись більш-менш оптимальної для життєдіяльності економіки країни ціни у 130 доларів. Найближчим часом ми дізнаємося, що насправді втратили.
Цікаво, яке місце у переговорному процесі займає швейцарський трейдер «РосУкрЕнерго», котрий імпортує до нас весь обсяг «блактиного палива», яке закуповує спільне підприємство «Укргазенерго» і реалізує на території України, яка їхня частка у розподілі газового пирога?
* * *
Водночас на прес-конференції було продемонстровано, що прем'єри у деяких питаннях все-таки мають свою думку. Здебільшого, у питаннях стратегічної важливості — СОТ, НАТО, ЄЕП та ЄС. Так, російський голова уряду побідкався, що Київ і досі не визначився зі своїм місцем в Єдиному економічному просторі, і натякнув, що непогано було б Українi зробити це якнайшвидше. Водночас рух України у протилежному ЄЕПові напрямку — євроінтеграційному — Фрадкову, попри його спроби видаватися дипломатичним, був не до душі. Прем'єр-міністр сусідньої держави навіть наважився сказати, що Україна, мовляв, може вступати в НАТО та ЄС, але «якщо це не шкодитиме Росії». Також свої настанови він дав і стосовно Світової організації торгівлі: Михайло Фрадков запропонував Україні синхронізувати з Росією вступ до СОТ.
Прикметно, що його український колега своєї візії вищезгаданих стратегічних питань прилюдно не виявив. Тобто Віктор Янукович фактично ніяк не відреагував на вищезгадані політичні пасажі, замовчавши, чи згоден він з тим, що Україні слід швидко бігти в ЄЕП, відсторонитися від НАТО та євроінтеграційного курсу, зрештою, намагатися синхронізувати свій вступ до СОТ з Росією. Симптоматичним з огляду на це може видатися коментар Януковича, який він дав пресі незадовго до того, як почалося засідання Комітету комісії Ющенко—Путін. Віктор Федорович радісно повідомив, що, на його думку, від сьогодні починається «новий відлік часу» у взаєминах з Росією.
Віталій ЧЕПІЖКО,
Тарас ЗАКУСИЛО.