Вилітаючи з Києва, де 19 жовтня Верховний представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Хав'єр Солана перебував із коротким візитом, він пообіцяв обговорити роль України в контексті європейської енергобезпеки на неформальному саміті ЄС-Росія у фінському місті Латі. На цю вчорашню зустріч голови країн-членів ЄС запросили російського президента Володимира Путіна. Напередодні саміту європейська преса повідомляла, що питанням №1 стане енергетична політика ЄС, і глави держав Союзу намагатимуться вкотре підштовхнути Росію до ратифікації Європейської енергетичної хартії. Чверть споживаного Європою газу надходить саме з Росії.
Солана полетів з Києва орденоносним - Президент Віктор Ющенко вручив міністрові закордонних справ ЄС орден Ярослава Мудрого. Втім навіть з виразу обличчя та тих коротких дипломатичних коментарів, які він давав у Києві, було ясно: Хав'єр Солана розчарований українськими політичними реаліями. Попри те, що на розтиражованій телеканалами «картинці» зустрічі з Прем'єр-міністром «нічтоже сумняшеся» Віктор Янукович «відчитав» свою традиційну мантру - про незмінність курсу України на євроінтеграцію. Хав'єр Солана сказав, що ЄС зацікавлений у добрих стосунках Києва та Москви, бо це, перефразовуючи, - запорука стабільності на континенті. Водночас високий представник ЄС висловив засмучення з приводу того, що уряд сповільнив рух до СОТ. Про це, як повідомляє сайт Юлії Тимошенко, йшлося також і під час зустрічі п. Солани з лідеркою БЮТ. Юлію Тимошенко було запрошено до Брюсселя. Офіційного запрошення Віктору Януковичу не надійшло - справді, навіщо, він і так туди літає для читання вищезгаданих «мантр».
Хав'єр Солана перед «очима» телекамер наголошував на «важливості України для нас (тобто ЄС. - Ред.) та майбутнього Європи». Проте він не зміг приховати, що несподіваність «важливого партнера» бентежить Брюссель. Високий представник ЄС висловив смуток від того, що в нашій державі так стрімко змінюються уряди. «Колір» нового уряду, після того як звідти пішли залишки «нашоукраїнців», очевидно , створить чимало проблем для розуміння європейцями стратегії та політичної тактики України.