Урядовці, представлені в Кабінеті Міністрів за квотою «Нашої України», написали заяви про відставки. Відповідні рапорти в установленому порядку вчора надійшли в апарат Верховної Ради, яка й має схвалити звільнення міністрів. «Заяви були зареєстровані рівно о 10.50», - відрапортував на прес-конференції голова політради блоку «Наша Україна» Роман Безсмертний.
Портфелі здають міністри - юстиції Роман Зварич, молоді й спорту Юрій Павленко, культури й туризму Ігор Ліховий, охорони здоров'я Юрій Поляченко. Як повідомив Безсмертний, заяву написав і міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Хоч він і не є членом «Нашої України», та був висунутий на керування МВС все ж за квотою цього блоку. Однак, як поінформував «УМ» учора по обіді вже сам Луценко, прийнято рішення про те, що він залишиться на посаді. Тобто його слід вважати «квотником» не «Нашої України», а Президента Ющенка.
«Україна живе в нових політичних реаліях, і сьогоднішня відставка - перший випадок в історії України, коли міністри складають свої повноваження за політичними мотивами, - оцінив знаменний момент Роман Безсмертний. - Коли стало зрозуміло, що так звані «антикризовики» не збиралися і не збираються виконувати Універсал національної єдності, наслідком чого став злам зовнішнього та внутрішнього курсу нашої держави, «Наша Україна» пішла в опозицію».
Водночас варто зауважити, що міністри переходили в опозицію вельми повільно та неохоче. Хтось казав, що існує простір для продовження коаліційних переговорів, хтось - що ще не довершив заплановане. Однак усе остаточно вирішилося позавчора ввечері, коли з «помаранчевими» урядовцями зустрівся Президент. Рішення було прийняте, і невдовзі прес-служба глави держави поширила повідомлення, в якому, зокрема, зазначалося: «Міністри, які пройшли в уряд за квотою «Нашої України», мають бути послідовними у своїх діях і виконати волю своєї партії (себто перейти в опозицію. - Авт.). Президент переконаний, що послідовність у діях - ознака політичної відповідальності».
Таким чином, «Наша Україна» зробила ще один крок углиб опозиційного статусу. Але повністю з уряду «помаранчеві» не підуть - вони й далі очолюватимуть МЗС та Міноборони. Дипломат Борис Тарасюк та цивільний вояка Анатолій Гриценко зі своїми посадами не є об'єктами якихось коаліційних домовленостей. Їхні міністерства за Конституцією належать до квоти глави держави. «Два міністри, які призначені за квотою Президента, працюють і працюватимуть далі, - підтвердив домовленості у вечірньому ефірі каналу «1 + 1» Анатолій Гриценко. - Ніяких відставок не буде».
Якщо ж і далі говорити про виконавчу владу, то представники опозиційної «Нашої України» залишилися ще в обласних адміністраціях. Президент наполягає, щоб «губернатори» й далі працювали і щоб їх не виводили на поле політичних баталій. Натомість дехто з представників опонуючого табору вже зараз натякає на те, що «помаранчеві» обласні голови мали би скласти свої повноваження. «Коли ми кажемо про людей, які йдуть з влади, то починати треба не з міністрів, а з глав адміністрацій», - цитує думку «регіоналки» Олени Лукаш сайт її партії. Юристка, котра, втім, не хоче зауважити, що «губернаторів» затверджує Президент (хай і з подачі уряду), і вони не входять до якихось коаліційних квот.
Та ж пані Лукаш зазначила, що тепер в апарату Верховної Ради є десять днів на те, щоб розглянути заяви міністрів про відставки. Такий самий час, щоб передумати, мають і самі урядовці. Потім їхні рапорти винесуть на голосування у сесійну залу.
Відставлені «нашоукраїнці» без діла не сидітимуть. «Наші міністри завжди залишатимуться нашими міністрами і першими кандидатами на ці посади, - зазначив учора Роман Безсмертний. - Вони й надалі працюватимуть у цій сфері. Можливо, у партії, можливо, у секретаріаті Президента чи в РНБО». Крім того, дехто зможе влаштуватися в «тіньовий уряд», який збирається створити «Наша Україна». А от депутатами Зварич і Павленко в найближчі чотири роки не стануть, адже вже встигли скласти мандати відповідно до чинного законодавства.
ЗАМІНА
Хто натомість? Орда!
Тепер «антикризова» коаліція може потирати руки від задоволення. Адже квота «Нашої України», котра так і не оформила своє входження до правлячої більшості, буде поділена між ПР, СПУ і КПУ. Утім, як уже не раз писала газета «Сегодня», дуже близька до неформального лідера Партії регіонів, головними претендентами на посади, що звільняються, є зовсім не ліві, а «регіональні» кадри плюс колишні чиновники режиму Кучми.
Так, Мінкульт може очолити його екс-керівник Юрій Богуцький; Мінмолодьспорт - молодий депутат-«регіонал» Віталій Хомутинник; Мін'юст - ще один екс-міністр, зараз керівник правового управління Кабміну Олександр Лавринович; МОЗ - нинішній перший заступник його керівника, «донецький» Олександр Орда; МВС - Микола Джига - нині нардеп від «Регіонів», а колись перший заступник міністра внутрішніх справ, який стверджував із трибуни ВР, що Гію Гонгадзе вбили випадкові наркомани.
Тим часом дехто з «регіоналів» висловив дивну й дуже несподівану ініціативу: щоб вакансії, утворені після звільнення «нашоукраїнців», заповнив Президент Ющенко. На думку Євгена Кушнарьова, це б покращило співпрацю «антикризової» коаліції з главою держави і дозволило б відчути спільну відповідальність. «Саме цього не вистачає сьогодні державі, - цитує Кушнарьова агенція УНІАН. - Дуже захопились розподілом влади в державі, і це несе в собі небезпеку».
Тобто, як видно, «донецькі» розуміють, що означатиме для них повнота відповідальності за весь Кабмін.