Жили у бабусі два веселі Гуси

13.10.2006

«Хорват» Да Сильва.

Збірна Росії під керівництвом голландського тренера Гуса Хіддінка свою першу перемогу в офіційному матчі здобула лише з третьої спроби, обігравши у Санкт-Петербурзі естонців. Пікантність ситуації полягає в тому, що наставник суперників - теж представник Нідерландів, і теж Гус на ім'я Йєлле, а судив гру голландський арбітр Ерік Брамхар! Утім усі ці нюанси не применшують заслуг пана Хіддінка, який своєчасно випустив на поле форварда Сичова. Представник московського «Локомотива» відзначився влучним ударом сам і організував перший гол у ворота прибалтів.

Проте результат у Пітері був очікуваним, а найголовнішими сенсаціями туру стали події в матчах за участю східноєвропейців. Їх теж не можна сприймати без гумору. Скажімо, хорвати перемогли англійців, але м'ячі у ворота основних конкурентів по відбірковій групі не забив жоден із балканців. Відкрив рахунок натуралізований бразилець Едуардо да Сильва, а подвоїли його вже самі британці «зусиллями» Гарі Невілла. Збірна Хорватії продовжила домашню безпрограшну серію до 30 (!) матчів, чому посприяв голкіпер «Шахтаря» Стіпе Плетікоса, який відстояв повні 90 хвилин. У цій групі все визначиться, схоже, лише восени наступного року. Тут п'ять команд зберігають шанси на дві путівки на Євро-2008.

Легіонери з українських клубів були помітними постатями ще в кількох матчах. Насамперед - за участю Грузії й Італії. У Тбілісі на стадіоні ім. Бориса Пайчадзе господарі в ослабленому складі ледь не створили сенсацію, коли на гол Де Россі з далекої відстані відповіли не менш ефектним ударом делегата одеського «Чорноморця», Георгія Шашіашвілі. Але у другому таймі клас чемпіонів світу дався взнаки, до того ж грузинам було складно опиратися без вилученого півзахисника київського «Арсеналу» Джаби Канкави. Крім цих двох, у складі кавказької команди зіграли ще четверо «наших» легіонерів: Марцваладзе («Динамо» (К)), Канделакі («Чорноморець»), Гігіадзе («Кривбас») і Квірквелія «Металург» (З)).

Першу перемогу в цьому відборі білорусам приніс дубль форварда «Дніпра» Сергія Корніленка. «Гірник» Левандовський був провідною фігурою у захисних редутах поляків, які перемогли португальців завдяки двом швидким голам Смолярека. Одноклубник Маріуша, Ігор Дуляй, провів весь матч за сербів, і вони з великим рахунком розбили вірменів. Команда Сербії з двома втраченими очками є лідером досить заплутаної групи А.

У групі С, схоже, не повинно виникнути ніяких проблем у греків із турками, котрі здобули свої чергові легкі перемоги. Відзначимо форварда-ветерана збірної Туреччини Хакана Шукюра: він відвантажив чотири голи Молдові. Найбільше ж зганьбилися у цій групі угорці, які з 38-ї хвилини грали в меншості і поступилися таки мальтійцям на їхньому полі. Відтепер надія на появу бодай будь-якої інтриги в цій групі - лише на норвежців.

У компанії D не видно конкурентів у німців та чехів, попри те, що останні втратили свої перші очки в турнірі, зігравши внічию в Ірландії. Чого варта потенційно третя команда групи, збірна Словаччини, показав у Братиславі «бундестім», вгативши господарям ще до перерви три «сухі» м'ячі.

У групі F солідний гандикап заробили собі шведи, здобувши максимальний результат у чотирьох зустрічах. А от іспанцям ще треба  довести свою роль фаворита. Несподівано за двома скандинавськими командами розташувалися північноірландці, які у стилі збірної України-2005 набирають очки мінімальними перемогами. Цього разу постраждали латиші, у складі яких до 78-ї хвилини грав київський динамівець Маріс Верпаковскіс.

Без сенсацій обійшлося у групі G, де лідирують голландці. За другу путівку тут, схоже, посперечаються сусіди - Болгарія та Румунія. Перші в середу обмежилися одним голом у ворота люксембуржців, а голландці не надто впевнено здолали Албанію.

Чемпіонат Європи-2008.

Відбірковий турнір

Група А

Польща - Португалія - 2:1 (Смолярек, 9, 18 - Н. Гомеш, 90+2)

Сербія - Вірменія - 3:0 (Станкович, 54 (пен.); Лазович, 62; Жигич, 90+2; вилучення:Назарян, 76 (В))

Бельгія - Азербайджан - 3:0 (Сімонс, 24 (пен.); Ванденберг, 47; Дембеле, 82; вилучення: Дембеле, 87)

Казахстан - Фінляндія - 0:2 (Літманен, 27; Хююпя, 65)

Група С

Туреччина - Молдова - 5:0 (Хакан Шукюр, 35, 37 (пен.), 43, 73; Тунджай, 68)

Боснія і Герцеговина - Греція - 0:4 (Харістеас, 8 (пен.); Пацацоглу, 82; Самарас, 85; Кацураніс, 90; вилучення: Папач, 50 (Б))

Мальта - Угорщина - 2:1 (Шембрі, 14, 53 - Торгелле, 19; вилучення: Ванчак, 38 (У))

Група D

Словаччина - Німеччина - 1:4 (Варга, 58 - Подольськи, 13, 72; Баллак, 25; Швайнштайгер, 36)

Уельс - Кіпр - 3:1 (Кумас, 33; Ерншоу, 39; Белламі, 72 - Оккас, 83)

Ірландія - Чехія - 1:1 (Кілбейн, 62 - Коллер, 64)

Група Е

Росія - Естонія - 2:0 (Погребняк, 78; Сичов, 90)

Хорватія - Англія - 2:0 (Да Сильва, 61; Г. Невілл, 69 (у власні ворота))

Андорра - Македонія - 0:3 (Пандєв, 13; Новеськи, 16; Наумоськи, 31; вилучення: Сівера, 26 (А))

Група F

Ісландія - Швеція - 1:2 (Відарссон, 6 - Чельстрем, 8; Вільгельмсон, 59)

Півн. Ірландія - Латвія - 1:0 (Хілі, 35)

Ліхтенштейн - Данія - 0:4 (Д. Єнсен, 29; Гравгорд, 32; Томассон, 51, 64)

Група G

Голландія - Албанія - 2:1 (ван Персі, 14; Бекай, 42 (у власні ворота) - Куррі, 67)

Білорусь - Словенія - 4:2 (Ковба, 23; Корниленко, 50, 52; Коритько, 85 - Сесар, 23; Лаврич, 43)

Люксембург - Болгарія - 0:1 (Тунчев, 26)

Товариські матчі

Іспанія - Аргентина - 2:1, Австрія - Швейцарія - 2:1, Кувейт - Литва - 1:0.

Молодіжний чемпіонат

Європи-2007

«Плей-оф». Повторні матчі. Болгарія - Бельгія - 1:4 (перша зустріч - 1:1), Ізраїль - Франція - 1:0 (1:1). До числа щасливчиків додалися бельгійці та несподівані ізраїльтяни.