Ніхто не заперечує вагомість та важливість «технічних» Нобелівських премій (з фізики, хімії, медицини та економіки), але найбільші емоції щороку викликають ті дві, які завжди оголошують останніми, - з літератури та миру. Саме на можливих лауреатів двох останніх премій приймають ставки в лондонській «Ледброкс» - найбільшій у світі букмекерській конторі. Ставки приймалися на прізвища 38 письменників, а до першої п'ятірки найімовірніших переможців входили турецький письменник Орхан Памук, сирійський поет Адоніс, польський мандрівник-публіцист Ришард Капушцинський, американська письменниця Джойс Керол Оутс та її земляк - романіст Філіп Рот.
Учора пообіді Шведська Королівська академія наук поставила край усім здогадкам. Уперше за багато останніх років прогнози справдилися. Цьогорічним лауреатом Нобелівської премії з літератури названо турецького письменника Орхана Памука, який, як сказано в обгрунтуванні академіків, «у пошуках меланхолійної душі свого рідного міста віднайшов нові символи для сутичок і переплетення різних культур». «Рідним містом», про яке тут йдеться, є Стамбул, де Памук народився 7 червня 1952 року і мешкає досі.
Памук є автором десяти романів, більшість iз яких перекладено на провідні мови світу. Останній з них, «Сніг», датується 2002 роком. 2003 року він видав публіцистичну книгу «Стамбул: Спогади і місто», яка фактично є портретом Стамбула.
Українському читачеві Памук добре відомий завдяки російськомовним перекладам його романів «Чорна книга», «Мене звати Червоний», «Біла фортеця», які можна купити у книгарнях Києва та інших великих міст.