Що таке «чорна археологія» - пояснювати не потрібно. Багато хто знає про цей різновид кримінальної діяльності, який вкрай рідко стає предметом уваги правоохоронних органів. Тоді як міліція розшукує вбивць, гвалтівників та грабіжників, така собі каста «псевдоісториків» ледь не відкрито торгує духовними та матеріальними цінностями народу, викопаними з курганів, на місцях відомих історичних подій та забутих стародавніх поселеннях. Що й казати, якщо автору неодноразово доводилося бачити у вільному продажу накінечники скіфських стріл на тому ж Андріївському узвозi в Києві. Певну протидію «чорним археологам» час від часу здійснює СБУ, але ведеться ця боротьба несистемно й рідко профілактично, на упередження. Більшість історичних цінностей, які керівники Володимирської, 33 люблять помпезно й під спалахи фотооб'єктивів передавати музеям, як правило, вилучаються ними під час спроби вивезти цю «історію» за кордон. А от на злочинних розкопках «маски-шоу» силовиків практично не відбуваються.
Та судячи з усього, дядьки з лопатами невдовзі стануть предметом підвищеної уваги ще й міліції. Принаймні в Криму, адже саме півострів за кількістю об'єктів культурної спадщини (зокрема, археологічних та історичних, об'єктів монументального мистецтва, архітектури й містобудування, садово-паркового мистецтва і ландшафтно-природних територій, які мають історичну цінність) посідає перше місце в Україні. Що й казати, сьогодні на території Автономної Республіки Крим розміщено близько дев'яти тисяч об'єктів культурної спадщини, до того ж, процес виявлення нових об'єктів археології тут постійно триває. Не дивно, що власні «пошукові роботи» тут проводять i «чорні археологи», які ледь не відкрито грабують давні поховання.
Але судячи з усього, цьому «археологічному безміру» невдовзі буде покладено край. Адже днями постійний представник Президента в АРК Геннадій Москаль запропонував створити в кримській міліції спеціальний підрозділ, який займався б оперативно-розшуковими заходами щодо виявлення і знешкодження саме цих організованих груп «чорних археологів». Адже на території автономії фактично не виконується (або виконується вкрай слабо) ціла низка законів - «Про охорону культурної спадщини», «Про охорону археологічної спадщини», «Про затвердження Загальнодержавної програми збереження і використання об'єктів культурної спадщини на 2004-2010 роки» i «Про музеї і музейну справу». Тоді як шкода, якої завдають державі копачі та продавці минувшини, є вкрай істотною.
Тепер усе залежить від керівництва МВС. Якщо Юрій Луценко підтримає пропозицію свого колишнього заступника, генерала міліції Москаля, й у Головному управлінні МВС України в АРК таки виникне спецпідрозділ боротьби з «чорними археологами», можна сподіватися, що невдовзі цей досвід пошириться й на інші регіони України.