Офіційна державна інформагенція КНДР - КЦНА - повідомила вчора про успішне проведення підземного ядерного вибуху - першого в історії цієї країни. Агенція зазначає, що радіоактивного забруднення в місці проведення вибуху не зареєстровано. Випробування було здійснене вчора о 10.36 за місцевим часом (о 4.36 - за київським) на півночі країни неподалік узбережжя Японського моря. Вся Азія здригнулася (в прямому і переносному сенсах) в результаті цього зухвалого випробування.
Підозри в тому, що Північна Корея має кілька ядерних зарядів, зародилися ще в середині 90-х років, але ядерні випробування там не проводилися до вчорашнього дня.
Наразі не відомо, який характер мало ядерне випробування: чи це був вибух уже готової атомної бомби, чи, ймовірніше, випробування з використанням великого заряду, який потрібно було зменшити до розмірів бомби. Більшість експертів вважають, що Північній Кореї знадобиться ще 5-10 років на подолання технічних проблем та вдосконалення заряду, щоб його можна було розмістити у вигляді боєголовки на ракеті дальнього радіусу дії. З джерел у Південній Кореї стало відомо, що вибух здійснено в шахті, виритій у горах провінції Хамгьян. Американські шпигунські супутники роками стежили за цим ядерним полігоном. Хоча Пхеньян і запевняє, що радіоактивного забруднення не сталося, але вибух викликав землетрус силою 3-4 бали за шкалою Ріхтера, зареєстрований приладами в усій Південно-Східній Азії. За даними Інституту геології Південної Кореї, сила вибуху еквівалентна 550 тоннам тротилу. Для порівняння, атомна бомба, яку американці скинули в серпні 1945 року на Хіросіму, мала приблизно 15 тис. тонн в тротиловому еквіваленті.
Сила дипломатичного землетрусу, викликаного у світі діями КНДР, виявилася ще більшою. За дві години до випробування Японія і Китай звернулися до Пхеньяна із спільною заявою, закликаючи сусідів відмовитися від цієї провокації. США не можуть вдатися навіть до так званих точкових ударів по північнокорейських ядерних об'єктах, оскільки Пхеньян відразу ж відповість нищівними артилерійськими ударами по Сеулу, розташованому лише за 40 кілометрів від кордону з Північною Кореєю. Єдиним видом покарання країни, яка пішла проти світової спільноти, є запровадження найбільш суворих економічних санкцій та морська блокада, якими пригрозила Пхеньяну РБ ООН ще минулої п'ятниці.