Знову актуальною стала тема можливого розпуску парламенту. Цього разу ймовірна причина, через яку Президент матиме право припинити повноваження Верховної Ради з «регіональною» більшістю, — неприйняття парламентом держбюджету на 2007 рік. Про таку можливість політики говорили в процесі підготовки політреформи. В остаточному варіанті зміненої Конституції даної позиції немає, але це не зважає певним силам розкручувати інтригу.
Загалом, парламент, звісно, бюджет прийме, навіть незважаючи на різку критику опозиції — голосів у «антикризової» коаліції (ПР+СПУ+КПУ) вистачає. Але тут з’являється нова зачіпка: а що, коли Президент накладе вето на «антикризовий» варіант бюджету? І після цього правляча коаліція не знайде 301 голосу, щоб це вето подолати? Це теж означатиме неприйняття головного фінансового документу країни на наступний рік? Про існування такої загрози для ВР почав говорити навіть «новий опозиціонер» Роман Безсмертний від «Нашої України». І хоча Голова парламенту Олександр Мороз відкидає подібні сценарії й висловлює впевненість у «нерозпусності» Ради, але деяка непевність з’явилася. Принаймні навіть самі «Регіони» однозначно не артикулювали цей момент із правової точки зору. А тут ще й підив олії у вогонь Віктор Ющенко: вчора Президент звернувся до Кабінету Міністрів з рекомендацiєю доопрацювати державний бюджет-2007, врахувавши пропозиції глави держави, інакше він буде змушений накласти вето на цей закон про бюджет.
Таке застереження Президент висловив у листі до керівника уряду Віктора Януковича. Як повідомляє прес-служба Банкової, Президент вважає: грунтовний аналіз засвідчує, що проект бюджету не містить чіткої стратегії досягнення проголошених цілей, а в окремих випадках суперечить задекларованим пріоритетам уряду стосовно бюджетної політики на 2007 рік. Ющенко радить Кабмін під час подальшої роботи над проектом забезпечити фінансування соціальних видатків на рівні, не нижчому від показників 2006 року. Президент вимагає посилити державну підтримку найбільш соціально вразливих верств населення, розширити державну підтримку інноваційної діяльності та виробництва високотехнологічної продукції, істотно збільшивши фінансування інноваційних проектів.
Серед пропозицій Ющенка — забезпечення прозорості та розподіл бюджетних інвестиційних видатків та ефективність їх використання безпосередньо через конкретні регіональні програми і проекти, потреба розширити дохідну базу держбюджету, не допустивши відновлення необгрунтованих і невиправданих пільг сппеціальним економічним зонам.
Президент вимагає мінімізувати «ручне управління» коштами», «визначити безпосередньо в проекті закону розподіл усіх субвенцій між регіонами». Також він просить забезпечити відкритість і максимальну ефективність приватизаційних процесів. Якщо говорити прямо, то глава держави прагне не допустити «дерибану» бюджету «донецькими».
Серед інших пропозицій В.Ю. — збільшити фінансування Збройних сил, оборонно-безпекового комплексу та пріоритетних програм сфери охорони здоров'я, культури тощо. Вимога Президента — не робити додаткових запозичень, не збільшувати державний борг у тому разі, якщо від приватизації надійдуть менші кошти, ніж заплановано.
«Переконаний, що реалізація в проекті бюджету цих напрямів державної політики дасть змогу забезпечити національну безпеку країни та захистити конституційні гарантії українських громадян», — відзначив Президент. Якщо ж його підходи не будуть реалізовані — Ющенко наголошує на своєму праві вето щодо закону про бюджет.