«Ірландська республіканська армія (ІРА) вже не становить загрози для безпеки країни», — такий висновок міститься у звіті британської Незалежної комісії контролю, до складу якої входять, зокрема, колишні голови ЦРУ та Скотланд Ярду. На думку комісії, ІРА фактично відмовилася від збройної діяльності, не займається тероризмом, розформувала свої підрозділи, які виготовляли бомби, нікого не рекрутує і не навчає та діє винятково політичними методами. Документ тим самим підтверджує, що епоха терору ІРА, яка тривала кілька десятиліть та забрала життя більш ніж 1700 осіб, добігла кінця. Цей звіт був сприйнятий дуже позитивно британським та ірландським урядами, повідомляє агенція «Рейтер». «Стався історичний і, на мою думку, безповоротний відхід ІРА від терору, жахів і злочинів минулого на користь демократичного майбутнього», — констатував Пітер Рейн, британський міністр у справах Північної Ірландії. «Тепер уже ясно, що ІРА не має наміру повертатися до кампанії насилля», — підтримав його прем'єр-міністр Ірландії Берті Ахерн.
Кривавий конфлікт у Північній Ірландії між католиками, прибічниками приєднання провінції до Республіки Ірландія, та протестантами, які хочуть, щоб провінція залишилася в складі Великої Британії, схоже, скінчився. Висновки незалежної комісії мають тим більше значення, оскільки наступного тижня повинні відбутися переговори стосовно повернення правління в Північній Ірландії спільного уряду католиків та протестантів. Хоча в провінції впродовж кількох останніх років не вибухають бомби, але до цього часу не вдалося дійти згоди про створення спільної влади від обох ворогуючих спільнот. Спільні владні структури в провінції передбачені домовленостями так званої великої п'ятниці 1998 року, які поклали початок кінцю насилля. За цими домовленостями, католики і протестанти мають засідати у спільному парламенті в Белфасті. Так воно спочатку і сталося, але робота парламенту була призупинена 2002 року після того, як з'ясувалося, що ІРА встановила в парламенті апаратуру для підслуховування. З того часу провінція перебуває під прямим правлінням із Лондона.
Переговори наступного тижня мають привести до відновлення роботи парламенту. Головну перешкоду на шляху до порозуміння становить позиція лідера однієї з двох радикальних протестантських партій Єна Пейслі: він відмовляється працювати в парламенті спільно з представниками партії «Шинн Фейн», політичного крила ІРА на чолі з Джеррі Адамсом, оскільки вважає їх терористами. Останній звіт Пейслі сприйняв дуже стримано. Успіх чи провал переговорів залежатиме передусім від поступливості чи непоступливості протестантів.