Сніп колосків, обвитий траурною стрічкою. До Вічного вогню під Тріумфальною аркою учасники Днів вшанування пам'яті жертв голодомору в Україні вирішили покласти не банальний вінок, а саме такий зворушливий символ: колоски, як життя, відняте в тих, хто споконвіку працював на землі.
Також українці Франції зініціювали проведення міжнародної конференції «Український голод-геноцид: шлях до визнання», яка відбулася в Сорбонні. Окремим рядком цих обговорень була і декларація ООН щодо голодомору, в якій немає згадки про геноцид. Офіційний Київ наполягає на думці, що ухвалений документ, у якому український голод 1930-х визначається лише як злочин проти людства, — компроміс з позицією Росії, яка заперечувала проти слова «геноцид». Отож довелося іти на поступки, пояснив у Сорбонні віце-прем'єр України Дмитро Табачник і запевнив, що Україна домагатиметься визнання світовою спільнотою голодомору геноцидом, не залежно від того, скільки часу це триватиме. Адже вірмени, які на початку минулого століття пережили жахливий терор у Туреччині, чекають такого визнання вже майже 90 років... Професор Квебекського університету (Канада) Роман Сербин дотримується іншої думки. «Я не бачу, в чому тут успіх української дипломатії , — зауважив він. — У Сорбонні віце-прем'єр Табачник сказав, що український уряд підготує новий текст декларації на засідання Генасамблеї ООН, який уже «відповідатиме позиціям України». Хіба можна так жонглювати моральними принципами?».
За словами голови Репрезентативного комітету українських організацій Франції Володимира Миколенка, все не обмежиться лише цими Днями вшанування — вже формується комітет, який домагатиметься від парламенту Франції визнання голодомору в Україні на політичному рівні. В ухваленій резолюції учасники міжнародної конференції в Сорбонні зазначають: «Ми підтримуємо вимогу України, української діаспори й усіх, хто поділяє їхню думку, визнати на рівні міжнародної спільноти цей голод саме як акт геноциду...» За результами конференції світ побачить спеціальне видання, присвячене темі голодомору в Україні.
Олег КРУК.
Київ — Париж.