Цибулина підвела

05.10.2006
Цибулина підвела

Бліда поганка: ворогів треба знати «в обличчя».

      Двадцятирічна мешканка села Бобрик Роменського району ніби цілком правильно взялася до приготування грибів: добре промила, двічі проварила, при третьому, найтривалішому варінні, вкинула, як водиться, цибулину. Остання мала б, за народною прикметою, просигналізувати про недоброякісність грибів, але вона не почорніла. Тож гриби відправилися на сковорідку. Вечеряли пізно ввечерi вп'ятьох — сама дівчина, її мати, тітка, молодша сестра та наречений.

      Близько шостої ранку стало недобре матері. Знову спробували вдатися до народних методів: заварити звіробою. Наречений пішов до тітки по траву, але виявилося, що їй після вчорашньої вечері так само зле — почалися нудота та головний біль. Поки молодий чоловік повернувся додому, ознаки захворювання вже з'явилися і у сестер. Він викликав «швидку», а вже за півгодини відчув ознаки отруєння сам. Попри те що добре зрозумів, що з ним відбувається, чоловік не поїхав до лікарні: побоявся кинути господарство. Це зволікання могло б скінчитися трагічно, але, на щастя, нагодилися родичі з сусіднього села, які взяли домашні клопоти на себе, а молодику, в якого вже почалися запаморочення, викликали «швидку». Його організм виявився менш ураженим: до реанімації чоловік не потрапив. Решті довелося надавати допомогу саме там: дорослим — у Роменській центральній районній лікарні, десятирічну Маринку забрали до Сум — стан її виявився найтяжчим.

      Чи причиною отруєння стало те, що дві сестри збирали гриби поблизу дороги, чи, можливо, молодша зірвала отруйного гриба, а старша не помітила цього, — наразі встановити неможливо. Зрозуміло одне: з чималого ланцюжка вимог, що існують при збиранні та вживанні грибів, якась не була виконаною. Результат — тяжкий стан усіх, хто посмакував тією вечерею.

      Це отруєння, повідомляє начальник прес-служби Головного управління МНС України в Сумській області Іван Москаленко, наймасовіше з початку року. Всього таких випадків зафіксовано сімнадцять. Один закінчився смертю літньої жінки. Але ж «тихе полювання» лише починається, тому любителям грибів не слід забувати про небезпеку, яку чаїть лісний делікатес.

 

ТIЛЬКИ ЦИФРИ

      За даними Міністерства охорони здоров'я, тільки у вересні дикорослими грибами отруїлись майже 300 українців. Усього ж станом на друге жовтня зареєстровано 390 випадків отруєння грибами, на жаль, 34 особи померли. Для порівняння — торік за цей же період було зареєстровано 358 випадків, з них 45 людей померли, зокрема 13 дітей.

      Як повідомляє МОЗ, найбільше отруєнь грибами в цьому сезоні було зареєстровано в таких областях: Київській — 69 осіб, Волинській — 43 особи (з них 10 дітей), Львівській — 26 (10 дітей, 1 дитина померла), Тернопільській — 28 (з них 7 дітей), Рівненській — 26 (9 дітей), Вінницькій — 26, Чернігівській — 30 (5 дітей, 1 дитина померла), Черкаськiй — 16, у місті Києвi — 36 осіб. Отруєння, як стверджують фахівці, здебільшого мають «сімейний» або «товариський» характер, і більшість випадків отруєння спричинило вживання пластинчатих отруйних грибів (найчастіше — бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), які помилково сприймають за їстiвні.