Мінімальна зарплата віднедавна в планах народних депутатів набирає «симпатичніших» обрисів: парламент хоче її розмір урівняти з прожитковим мінімумом для працездатних осіб. Зараз ця диспропорція, до слова, виглядає так: мінімальна зарплата — 375 гривень, прожитковий мінімум для працездатних осіб (з 1 жовтня) — 505 гривень. Парламент вирішив змінити ситуацію і ухвалив у першому читанні, незважаючи на спротив Партії регіонів, рішення про наближення мінімальної зарплати до рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Народний депутат В'ячеслав Кириленко, який обіймав посади віце-прем'єра із соціальних та гуманітарних питань та міністра праці, вважає рішення Верховної Ради логічним і довгоочікуваним — мовляв, такий механізм діє в усіх цивілізованих державах. «Усі соціальні допомоги визначаються за розміром мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму: чим більша мінімальна зарплата, тим більший розмір соціальних допомог, — коментує «УМ» рішення парламенту В'ячеслав Анатолійович. — Упродовж 2005—2006 років обидва уряди, сформовані Президентом Ющенком, наближали мінімальну зарплату до прожиткового мінімуму — з 58 відсотків до 79. Тим часом уряд Януковича, згідно з проектом бюджету на 2007 рік, планує наступного року підняти лише на 3 відсотки це співвідношення».
За словами В'ячеслава Кириленка, уряд ще у 2005 році ухвалив рішення про забезпечення мінімальної пенсії на рівні, не нижчому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб. «Тепер таке рішення потрібно ухвалити і щодо зарплати, — зазначає народний депутат. — Тоді мінімальні соціальні стандарти в країні почнуть виходити на рівень, передбачений законодавством. Адже саме від мінімальної заробітної плати будується вся тарифна сітка, підвищується рівень оплати праці бюджетним працівникам».
Для економіки таке нововведення пан В'ячеслав вважає цілком «підйомним». «Цей законопроект абсолютно реалістичний до фінансового виконання, тим більше що він набуває чинності аж з 1 січня 2008 року, — каже Кириленко. — Таким чином уряд матиме рік, аби наблизити показники і підготуватися до забезпечення мінімальної зарплати на рівні прожиткового мінімуму».
Тепер це рішення парламент повинен ухвалити в цілому. В'ячеслав Кириленко вважає, що тих голосів, які парламент віддав за закон у першому читанні, цілком достатньо для його остаточного ухвалення.
А щодо закидів: мовляв, таке підвищення зажене заробітну плату «в тінь», то опоненти нинішніх урядовців мають свої аргументи. «У тінь зарплату насправді заганяє збільшення навантаження на фонд оплати праці, яке планується урядом Януковича у 2007 році, — каже В'ячеслав Кириленко, — а також введення соціальних виплат, які мають залежати від сукупного доходу родини. А введення мінімальних соціальних стандартів цього ніколи не зробить. Тим більше йдеться про підвищення поступове, упродовж року, і абсолютно підйомне для економіки».
Нагадаємо, на 2007 рік уряд запланував таке підвищення прожиткового мінімуму для працездатних громадян: з 1 січня — 525 гривень, з квітня — до 535 гривень, з 1 жовтня — до 548.