Перед судом Орджонікідзівського району Запоріжжя постав позавчора молодий запоріжанин Андрій П. Звинувачення пред'явлене відразу за двома статтями Кримінального кодексу України: вбивство з необережності і ненавмисне нанесення тяжких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень. Андрій — саме той оператор атракціонів, який 1 січня 2006 року натиснув кнопку запуску «американських гірок», з яких за лічені хвилини зірвалася кабінка з чотирма розважальниками. Гірки вже набрали досить високу швидкість, тож у результаті падіння з двометрової висоти всі потерпілі травмувалися.
Тілесними ушкодженнями середньої важкості відбулося подружжя Сарнікових, котре приїхало з Керчі до родичів на святкування Нового року. Незрівнянно жахливішою виявилася доля мешканців Запоріжжя — п'ятирічного Сашка Ставасюка і його 28-річної матері: обох госпіталізували з важкими травмами. Хлопчик невдовзі помер у реанімації, а пані Ставасюк була в такому психологічному і фізичному стані, що тривалий час ніхто не наважувався повідомити їй страшну звістку (медики кажуть, що це могло й її відправити на той світ). Лише 30 січня мати дізналася про смерть свого сина...
Коментуючи трагедію, Владислав Лук'яненко, директор ТОВ «Рандеву» (саме воно є власником атракціону), тоді акцентував, що «виготовлені в Чехії за італійською технологією «американські гірки» є майже в усіх містах України... Запорізькі складено в 2000 році... Оператори проходять навчання й інструктаж із роботи на цьому об'єкті підвищеного ризику». Замовчав керівник у січні низку суттєвих обставин — те, приміром, що посадовці міськради, місцевих інспекцій держнагляду й охорони праці незаконно дозволили роботу атракціону на майдані Фестивальному. Вже у першій декаді січня усі місцеві ЗМІ розтиражували повідомлення, що кримінальну справу порушено, зокрема, і за фактом зловживання службовим становищем та службової фальсифiкацiї. Ніяких подробиць, не кажучи вже про прізвища посадовців, прокуратура Орджонікідзівського району Запоріжжя не розголошувала упродовж кількох місяців. Єдине, до чого журналісти мали вільний доступ, — це «американські гірки»: атракціон демонтували, а їх лишили як об'єкт експертизи. Навіть візуально можна було помітити, що деякі конструкції з'єднані між собою саморобними шплінтами чи кусками дроту, що склопластикова кабінка — в мереживі тріщин, яких не повинно бути (пізніше слідчі розшарування пластику назвали однією з причин аварії на «гірках»)...
Нині ж «маємо те, що маємо»: на лаві підсудних — лише згаданий Андрій П. Владислав Ставасюк, батько загиблого Сашка, як і всі родичі, обурений: «Є ж істинні винуватці трагедії, і це підтверджено матеріалами справи! Оператор також винен, однак не в такій мірі, як інші».
Вочевидь, що не все, «накопане» слідчими, поповнило кримінальну справу документально; дивує і кількаразове відтерміновування початку судових слухань. Мимоволі виникає припущення, що з власниками «Рандеву» були й неофіційні зустрічі, і юридична крапка в запорізькій трагедії не буде логічною і близькою. Ось і позавчорашнє засідання тривало менше години: адвокат звинуваченого поклопотався про перенесення слухань задля уточнення кола відповідачів. Унікальний випадок, коли інтереси позивача і відповідача збігаються! Заперечень не було, і сторони зберуться в судовій залі вже за місяць, 26 жовтня.
Потерпіла сторона затребувала відшкодування матеріальних збитків на суму 10 тисяч гривень і 150 тисяч — моральної шкоди. З одного Андрія П. Феміда такої суми, ясна річ, не затребує (може визначити йому хіба що максимальний термін ув'язнення — до п'яти років). Якщо керівники ТОВ-винуватця — люди порядні, то вони повинні були добровільно розкрити свої гаманці.