Мабуть, лише та держава, в якій громадськість має реальні механізми для контролю над владою, може вважатися справді демократичною і прогресивною. Україна, на жаль, поки що до цього лише прагне. Однак самого лише прагнення «знизу» замало — необхідні кроки назустріч «зверху», від влади. Саме для того, щоб спонукати її до такого руху назустріч, представники провідних громадських організацій України вчора провели «круглий стіл» на тему «Пропозиції громадськості до програми уряду». Зокрема, у заході взяли участь голова комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев, голова правління Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Ігор Попов, керівник програм економічного і соціального розвитку Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба, голова правління Громадської організації «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт.
«Наявна державна політика в Україні щодо організацій громадянського суспільства, ускладнює реалізацію соціально значимих громадських ініціатив, розширення спектру соціальних послуг, які надають громадські організації, утруднює залучення громадськості до ухвалення рішень та громадського контролю», — наголосив Ігор Попов. Саме тому учасники «круглого столу» звернулися до Кабміну з проханням врахувати у його програмі дій їхні пропозиції. Насамперед — переглянути і спростити процедури реєстрації й регулювання діяльності громадських організацій, благодійних фондів тощо; спільно з ними розробити й запровадити стратегію розвитку громадянського суспільства України; забезпечити фінансування організацій громадянського суспільства з державних та приватних джерел на рівні 1% ВВП (на наступний рік ця цифра становитиме 5,94 млрд. грн.), що передбачає створення податкових стимулів для громадян та комерційних компаній жертвувати кошти громадським організаціям, та інші.
Як зазначив у своєму виступі Олександр Чекмишев, уряд має сприяти також утвердженню свободи слова та розвитку інформаційної галузі. А отже, запроваджувати європейські стандарти інформаційної політики, розвитку медіа-ринків. І, звісно, реформування державних та комунальних засобів масової інформації, зокрема, оголосити мораторій на зміну їх власності до проведення повного урядово-громадського аудиту всіх складових діяльності державних і комунальних ЗМІ, від фінансів до кадрового потенціалу.
Ігор ЧЕПІЖКО.