Знову невтішні статистичні дані: у серпні середня заробітна плата в Києві зменшилася на 1,2 відсотка у порівнянні з липнем і склала 1 тисячу 764 гривні на місяць. Як повідомляє прес-служба Київської міської державної адміністрації, у серпні середня заробітна плата загалом по Україні зменшилася проти липня на 0,5 відсотка. (До цього часу, нагадаємо, офіційна середня зарплата зростала). Найбільш низький рівень зарплат по Україні традиційно зафіксовано у Тернопільській області, де середня зарплата склала 723 гривні на місяць, зменшившись на 1,1 відсотка. Експерти прогнозують: далі — більше, така вже соціальна політика нового уряду.
Федерація профспілок України, наприклад, вивчивши проект бюджету на 2007 рік, передбачає дворазове зниження темпів зростання заробітної плати в бюджетній сфері. Заступник голови ФПУ Григорій Осовий стверджує, що проектом держбюджету також не передбачено фінансування з 1 січня 2007 року Єдиної тарифної сітки, яка визначала розмір виплат фахівцям залежно від кваліфікації. У цілому, за словами Григорія Осового, документ передбачає скорочення рівня фінансування бюджетної сфери в процентному співвідношенні до ВВП. Так, фінансування освіти скорочується з 6,64 відсотка у 2006 році до 6,43 у 2007 році, охорона здоров'я — із 3,72 відсотка до 3,66 (хоча, за даним Мінпраці, обсяг видатків на ту ж таки охорону здоров'я «зростає на 17,9 відсотка), науки — із 0,5 до 0,48 відсотка. «Це означає, що соціальні послуги для громадян надаватимуться в менших обсягах або невідповідної якості», — цитує Осового УНІАН.
Віце-прем'єр Микола Азаров, як завжди, має чим пояснити такі соціальні пертурбації: він, зокрема, вважає, що ріст зарплати повинен бути системним і кореспондуватися з економічними показниками. Про це Микола Азаров сказав у інтерв'ю «Економічєскiм ізвєстіям». «Ми повинні домогтися того, щоб зростання заробітної плати відповідало росту продуктивності праці в базових галузях нашої економіки. А зараз усе навпаки: ми зростанням заробітної плати в бюджетній сфері, встановленням мінімальної заробітної плати визначаємо темпи росту заробітної плати в економіці. Така абсурдна політика не може довго продовжуватися», — відзначив віце-прем'єр.
Народний депутат Володимир В'язівський, член Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та праці, оцінює «фінансові» шанси українців на наступний рік досить песимістично. «В цілому ми спостерігаємо скорочення соціальних видатків, і можна говорити про одне — громадяни України, з огляду на прогноз інфляції, стануть біднішими, аніж це було в цьому році, — коментує «УМ» пан Володимир соціальні плани урядовців. — Принизливий термін, який звучав по відношенню до бюджету того і цього року, — «бюджет проїдання» — є принизливим хоча б тому, що тоді все-таки були певні соціальні гарантії і кошти для найбільш знедолених виділялися. Нинішній уряд оцей «бюджет проїдання» перетворив на «бюджет жирування», але для обраних кланів. Кошти будуть розподілятися за непрозорими схемами, які навіть не відображені в бюджеті. Невідомо, які будуть діяти державні проекти (а їх є понад 200), за яким принципом їх будуть фінансувати, кому будуть виплачувати гроші, а кому не будуть і на яких підставах. Із заробітними платами — те саме: ми бачимо уповільнення зростання мінімальної зарплати у проекті бюджету. І це факт».