Учора в Страсбурзі було оприлюднено спеціальний звіт Європейської комісії у справі прийому до ЄС Болгарії і Румунії. Після аналізу певного прогресу, який здійснили ці дві країни у виконанні плану заходів для приєднання до ЄС, Єврокомісія мала дві можливості: відкласти прийом цих двох країн на рік або дотриматися попередньо узгодженої дати прийому (1 січня 2007 року), але з накладенням відповідних санкцій. Єврокомісія обрала другий варіант.
На таких жорстких умовах, як Болгарія і Румунія, до ЄС не вступала ще жодна країна. Якщо реформи, вже за умов членства, і далі будуть проводитися черепашачими темпами, то Софія і Бухарест будуть просто позбавлені частини фінансування з брюссельської каси. Брюссель занепокоєний передусім порушенням стандартів безпеки харчових продуктів. Єврокомісія також зробила серйозні зауваження на адресу органів правосуддя в обох країнах, вказала на недостатню боротьбу з корупцією та організованою злочинністю, на нереформовані системи судочинства. Загалом, Єврокомісія визначила для Болгарії шість галузей, в яких не виконано вимоги вступу, для Румунії - чотири. До часу їх виконання будуть заморожені 25 відсотків євродотацій, тобто кожна з країн щороку недоотримає по кількасот мільйонів євро.
Згода Єврокомісії на вступ Болгарії і Румунії до ЄС 1 січня 2007 року ще повинна бути затверджена урядами 25 країн-членів ЄС.
Прийом Болгарії і Румунії буде вже шостим розширенням ЄС. І найбільш суперечливим. Румунія, яка має 22 мільйони населення, стане сьомою за розмірами країною ЄС і разом з восьмимільйонною Болгарією займе місце в хвості найбідніших членів Союзу. Середній валовий продукт на душу населення в цих двох країнах становить лише 31 відсоток від пересічного по ЄС. Для порівняння: в Чехії - 69 відсотків. Виходячи з цього, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу позавчора висловився за призупинення розширення ЄС після прийому Болгарії та Румунії, щоб мати час на адаптацію цих двох «важких" нових членів та вирішення інших внутрішніх питань ЄС, передусім конституційної кризи. Ця заява є ударом по амбіціям Хорватії, яка планувала стати членом ЄС 2009 року, та Туреччини, яка подала заявку на вступ ще 1959 року і для якої перспектива членства знову відсувається у далеке майбутнє. Вчора в Європарламенті розпочалися дебати про перспективи вступу Туреччини до ЄС. І вони дуже неприємні для Анкари, оскільки кількість противників членства Туреччини в ЄС постійно зростає.