Відкритий фестиваль кіно країн СНД і Балтії «Кіношок» - єдиний на пострадянському просторі фестиваль, який за статутом цікавиться і моніторить кінематограф колишніх республік-сестер. На цьогорічному фестивалі було п'ять програм - конкурс короткометражних фільмів «Шорт-Шок», повнометражних фільмів на відео- і в цифровому форматі («Без кіноплівки»), повнометражних ігрових телефільмів («ТВ-Шок»), конкурс дитячого ігрового й анімаційного кіно («КіноМалиШок») та основний і найпрестижніший конкурс повнометражних фільмів. У останньому взяли участь 11 стрічок із Литви, Узбекистану, Росії, України, Естонії, Вірменії, Казахстану, Таджикистану, серед них і дві українські картини - HappyPeople арт-хаузного режисера Олександра Шапіро та Orangelove відомого кліпмейкера Алана Бадоєва. Але цього року наша участь відбувалася не за звичним «олімпійським принципом»: головне не перемога, а участь, - обидва вітчизняні режисери повернулися з призами. Алан Бадоєв отримав приз за кращу режисуру, а Олександр Шапіро - за кращий сценарій. «Золоту лозу» - гран-прі «Кіношоку» - отримав естонсько-німецький фільм «Ситий по горло!» Пеетера Сімма, з великим журі було солідарне і журі ФІПРЕССІ. Приз за найкращу операторську роботу імені Олександра Княжинського присудили Владасу Науджюсу за фільм «Ти - це я» (Литва, Естонія, Німеччина). Акторські призи «відхопили» російські актори - Світлана Іванова за роль білоруської дівчини у картині «Франц + Поліна» та Сергій Цисс за роботу в стрічці «Далеко від Сансет-бульвару».
Кінокритики визначають рівень кінофестивалю як дуже посередній, а представлені фільми - банальні за змістом і традиційні за кіномовою, недарма ж журі кінокритиків вирішило не присуджувати свою нагороду в конкурсі повнометражних стрічок. У такій оцінці немає нічого нового, адже українські кінокритики теж дуже стримано й прохолодно відгукувалися про HappyPeople та Orangelove. Що ж, незабаром останній має вийти в прокат і глядачі самі дадуть йому оцінку, а поки журналісти назвали Orangelove найрезонанснішим фільмом фестивалю, а фанатом картини виявився патрон «Кіношоку» драматург Віктор Мережко. Для долі фільму це, до речі, важливо.
З ПЕРШИХ УСТ
Алана Бадоєва ми знайшли на знімальному майданчику, він знімав кліп для гурту «Авіатор». Телефоном він сказав «УМ»: «Це наша перша фестивальна нагорода, але ми Orangelove не дуже багато й показували - були тільки на Каннському кіноринку, зібрали дуже хорошу пресу, і в Ялті на фестивалі, але там був більше форум, і я б не сказав, що бачив серйозних конкурентів. В Анапі я не бачив фільмiв інших режисерів, ми приїхали на перегляд, приємно, що був повний зал, відбули прес-конференцію - теж повний аншлаг, і поїхали. Нам багато гарних слів говорили про акторів, про операторську роботу, а про режисуру - нічого, я до останнього не знав, будуть вручати приз чи ні. Чесно кажучи, не знаю, чи будуть гроші до нагороди - мене це наразі не цікавило, як і призи взагалі. Найважливіше для мене було показати цей фільм глядачам, побачити їхню реакцію, почути думки критиків. Обговорення було настільки бурхливим, люди аж сварилися між собою, і реакція була неоднозначною. У листопаді ми їдемо на Мюнхенський фестиваль, наш фільм уже відібрали в основну програму.
Я не знаю точно, коли Oranglove буде в прокаті - десь, мабуть, восени, зараз я працюю над підготовкою до зйомок другої картини. Це буде доволі драматичне кіно. Але зроблене в жанрі екшн - динамічне, трюкове, розраховане на широкий прокат. Зйомки розпочнемо в травні, решту розкажу на спеціальній прес-конференції, зараз ще не час.