Поставили його біля готелю «Росава» - це два квартали від центру міста. «Відкриття цього пам'ятника ми приурочили до Всесвітнього дня туризму, щоб гості Черкас на пам'ять про наше місто могли сфотографуватися біля вареника. На цю ідею мене надихнув мій товариш - черкаський гуморист Микола Шапошник, тож після проведеного конкурсу ми зупинилися на проекті заслуженого художника України Івана Фізера», - розповідає «Україні молодій» голова Черкаського обласного підприємства «Черкаситуризм» Микола Петренко.
Вареник у вигляді півмісяця нагадує давню легенду, котра виникла на Черкащині. Колись, переповідає Микола Петренко, на те місце, де нині стоїть готель «Росава», впала тінь Місяця та й затрималася тут на кілька днів, відтоді черкащани ліплять вареники, форма яких нагадує півмісяць. У часи трипільської культури наші пращури теж любили вареники: на Черкащині під час розкопок знайшли макітри, де зображені вареники. А по світу вареник рознесла наша діаспора, то хіба він не заслуговує на увічнення?» - каже пан Микола.
Разом iз відкриттям пам'ятника варенику працівники готелю пішли на рекорд і зварили на пару 70-кілограмовий вареник з картоплею, печінкою та шкварками. Аби він вийшов смачним, напередодні кулінари влаштували репетицію й зварили вареник на 18 кг. Вийшло смачно. Микола Петренко говорить, що для того, аби зварити 70-кілограмовий вареник, довелося замовляти на Черкаському заводі «Темп» спеціальний чан об'ємом 2 кубічних метри води. Все це задля того, щоб побити московський рекорд 2002 року: тоді в тамтешньому ресторанi «Шинок» зварили вареник вагою 67,3 кг.
До черкаського вареника, яким пригощали всіх охочих, подавали самогонку. Микола Петренко зазначає, що виношує задумку поставити перед готелем ще й пам'ятник самогонному апарату, бо самогонка в Україні, наче національна валюта, допомагає народу виживати в усі віки - нею можна розрахуватися за будь-яку роботу.