Минулої суботи в Концертній залі «Естонія» Колегією виборців був обраний новий президент Естонії. Ним став 52-річний Томас Хендрік Ільвес, депутат Європейського парламенту. Приведення нового президента до присяги відбудеться 9 жовтня. Соціал-демократ Ільвес був висунутий кандидатом на пост глави країни опозиційними праворадикальними партіями «Ісамаалійт» і «Республіка». На найвищий державний пост також претендував діючий президент Естонії, 78-річний екс-комуніст Арнольд Рюйтель, п'ятирічна каденція якого спливає наступного місяця. У підсумку, за Ільвеса проголосували 174 із 345 членів Колегії виборців, а Рюйтеля підтримали 162.
«УМ» уже повідомляла, що парламент Естонії під час трьох турів виборів 28 і 29 серпня не спромігся зібрати дві третини голосів за жодного з висунутих кандидатів. Під час голосування Колегії виборців для перемоги було достатньо набрати звичайну більшість, що і вдалося Ільвесу.
Томас Хендрік Ільвес народився 26 грудня 1953 року в Стокгольмі. Його батьки втекли з Естонії 1948 року, рятуючись від комуністів. Закінчив Колумбійський і Пенсильванський університети в США. В 1984-1993 роках працював на радіостанції «Вільна Європа» аналітиком, керівником естонської секції. 1993 року повернувся до Естонії та отримав громадянство. Був послом Естонії в США, Канаді та Мексиці (1993-1996), займав пост міністра закордонних справ (1996-2000). Одружений, має трьох дітей.
Ільвес є великою надією естонців, які очікують, що він зробить країну активнішою на міжнародній арені та більш помітною в ЄС. Рюйтеля ж міжнародна політика взагалі не цікавила. Хворий та в літах екс-комуніст Рюйтель уже не пасував до модерної Естонії, яка зробила ставку на новітні технології і розвивається найшвидшими темпами з усіх країн Центральної та Східної Європи. А Ільвес заявив відразу після оголошення результатів виборів: «Я прагну, щоб Естонія наблизилася до центру Європи». І додав: «Навіть дорога до Москви пролягає через Брюссель». Політики та політологи вже тепер передбачають погіршення відносин між Таллінном та Москвою, оскільки Ільвес завжди дотримувався радикальних поглядів на відносини з Кремлем.
З обранням Ільвеса президентом тепер усі три країни Балтії керуються етнічними представниками емігрантських кіл. Нагадаємо, що президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга походить з Канади, а президент Литви Вальдас Адамкус більшість життя провів у США.