Природоохоронці волають про те, що мисливський сезон треба закрити, але до їхніх слів мало хто прислухається. Як стверджує головний спеціаліст Управління забезпечення протиепізоотичної роботи Державного департаменту ветеринарної медицини України Дмитро Мороз, рішення про таку заборону було прийняте лише в деяких областях (Крим, Одещина, Миколаївщина, Полтавщина, Чернігівщина тощо). А щодо заборони полювання на птахів по всій державі поки не йдеться... Тим часом дикі птахи є потенційними носіями пташиного грипу.
«В Україні зареєстровано близько одного мільйона стволів, — говорить директор Департаменту біотичних, водних, земельних ресурсів та екомережі Міністерства охорони навколишнього середовища України Ярослав Мовчан. — А всім відомо, що культура мисливства у нас дуже впала і з'явилося в цьому середовищі багато випадкових людей, які не знають, що таке «червонокнижні» види, не розуміють, що у гусей, лебедів, качок небезпечно стріляти, бо саме ці птахи є потенційно переносниками хвороби. І якщо цей мільйон вийде в поле й почне стріляти, загроза захворювання людей на пташиний грип різко збільшується».
Так, за даними дослідників, у 1998 році на озері Сиваш протягом буквально трьох дніх побувало понад мільйон птахів. Можливо, сьогодні ця пташина навала буде трохи меншою, але кількість потенційних носіїв патогенного грипу все одно вражає. Крім того, науковці стверджують, що пережити цьогорічну «осінь у пір'ї» нам (як, власне, і мешканцям більшості сусідніх держав) буде набагато складніше, ніж «грипозну весну». Орнітологи вважають, що серед тих птахів, які летіли до нас навесні, носіями вірусу були близько п’яти відсотків, а от серед пернатих, які будуть летіти назад через кілька днів, хворітиме майже половина, якщо не більше. В першу чергу, як стверджує Ярослав Мовчан, це будуть молоді, ослаблені птахи, які вперше стають на крило.
«Згадайте випадки захворювання людей на пташиний грип, які сталися в Азербайджані й Туреччині, — розповідає Ярослав Мовчан. — У більшості це були сім'ї мисливців, які полювали на лебедів і принесли заразу в будинок, через що захворіли і домашні птахи, і самі люди».
Як буде розвиватися ситуація з пташиним грипом далі, сьогодні не знає ніхто. Втім держава готується до такого непопулярного заходу, як вилучення птахів у населення і виплати компенсації за пернатих. За словами Дмитра Мороза, на останньому засіданні Координаційної ради при Президентові України було вирішено оцінювати птицю не тільки за видом (за курку — близько 20 гривень, за індика — 90), а й за продуктивними якостями. Птахів розділять на три групи: молодняк віком 1—3 доби, молодняк від трьох діб до моменту знесення першого яйця та дорослу птицю, яка вже приносить продукцію. Ці пропозиції внесені до розгляду на наступне засіданні Ради.