Як Президент, Віктор Ющенко робитиме все для того, аби позиції, закріплені в Універсалі національної єдності — а це стосується й унітарності країни, і мовної політики, й інтеграції до Європейського Союзу і євроатлантичних структур, — не були порожніми словами, а реально виконувалися й були закладені у план дій уряду. У цьому глава держави запевнив представників ЗМІ на прес-конференції минулої п'ятниці. Ющенко, висловивши переконання в тому, що Універсал «дав усім політичним силам якраз ключі до реалізації цих головних політичних, економічних і гуманітарних завдань», зазначив: деякі дії нинішнього Кабміну викликають стурбованість. За словами Президента, саме це стало причиною довгої (понад п'ять годин) і напруженої розмови із Прем'єр-міністром Віктором Януковичем, яка завершилася незадовго до прес-конференції глави держави.
Отже, що турбує Президента і над чим доведеться серйозно замислитися Прем'єрові. Насамперед, наголосив Віктор Ющенко, йдеться про появу загрозливих тенденцій у соціально-економічній сфері. Зокрема, «всупереч закону перенесено з 1 грудня 2006 року збільшення до 400 грн. мінімальної заробітної плати, хоча ресурс передбачений бюджетом цього року». Непокоїть Президента й те, що підготовлений урядом проект Держбюджету на наступний рік «не має жодних ознак відносно зниження податкового навантаження», а це, на думку Ющенка, «серйозно ускладнює діалог із бізнесом».
«Думаю, що справедливе обурення викликає в ділових колах та компенсація ПДВ, яка була проведена в серпні по регіонах України. По різних регіонах України. Ми почали повертатися до практики, яка два роки тому вже була, яка породила недовіру бізнесу до влади, маніпуляції влади, шахрайство, зрештою, породила ті основи корупції, які виникали в компенсації ПДВ», — зазначив глава держави. «УМ», нагадаємо, нещодавно писала про те, що підприємствам Донецької області уряд Януковича компенсував ПДВ на суму, удвічі більшу, ніж було заплановано, тоді як у Волинській області компенсація становила менше трьох, а, скажімо, у Київській — менше шести відсотків від запланованого. «Я можу назвати це ручним управлінням розподілу фінансових потоків, які чітко визначені законом, і стоять як планове завдання компенсації по тих чи інших областях», — наголосив Президент і повідомив, що дав доручення Генпрокурору протягом 10 днів перевірити всі обставини цієї ситуації.
Також Ющенка турбує затримка роботи у формуванні нової коаліційної більшості та недотримання прав опозиції. Так, причинами суперечок щодо коаліційної угоди чомусь стають ті позиції, які ще недавно були сформовані як основа національного єднання. Президент, за його словами, обговорив із Прем'єр-міністром і той факт, що в парламенті знову діє політика силового тиску на народних депутатів, яких буквально змушують переходити в інші по своїй суті фракції. «Я б не хотів, щоб український парламент повернувся до епохи, яка панувала ще декілька років тому. Це принижувало всіх», — нагадав Віктор Ющенко й відзначив при цьому, що «чітко вимагає» забезпечити права опозиції та здійснення нею контролюючих функцій.
Кадрова політика нового уряду теж, м'яко кажучи, дивує. «Система влади України повинна раз і назавжди бути відділена від політичних призначень», — вважає глава держави. Окрім того, він підкреслив, що вважає неприйнятними заяви про ревізію призначень глав місцевих державних адміністрацій і назвав невиправданими поспішні заміни керівників органів державної податкової адміністрації на місцях, «що нагадує прагнення узурпувати владу у фінансових національних потоках». «Я думаю, в багатьох колах викликає здивування, коли йдеться про призначення, як правило, з одного регіону», — зауважив Президент і назвав «головотяпством» призначення голови Державного комітету архівів, де «на зміну доктору історичних наук прийшла людина з технічною освітою» (колишня депутатка-комуністка Ольга Гінзбург. — Ред.).
Ну і, звісно, глава держави не міг не торкнутися такої нагальної теми, як спроба ревізувати зовнішньополітичний курс України. «Скажу відверто: я мав не зовсім приємну розмову з Прем'єр-міністром за підсумками його першого візиту до Брюсселя», — зізнався Ющенко, відзначивши при цьому, що позиції щодо інтеграції до Європейського Союзу і вступу України до Світової організації торгівлі занепокоєння не викликають. «Інакше я оцінюю позицію, висловлену Прем'єр-міністром відносно НАТО, — наголосив Президент. — Для мене очевидно, що його тональність формувалася з урахуванням політичних позицій в коаліції і в самій фракції Партії регіонів. Я можу допустити, що деякі політики цієї політичної сили в українському парламенті мають інше бачення оборонної та безпекової політики нації. Але хотів би зауважити, що предметом об'єднань завжди буває спільна ціль. Якщо її немає — об'єднання не існує. Про це ми довго вели дебати, формулюючи позицію Універсалу національної єдності. Сьогодні Президент, Прем'єр-міністр, кожний політик України мають перед собою Закон про основи національної безпеки України. Документ, який прийнятий конституційною більшістю українського парламенту, закон, який передбачає політику інтеграції, включаючи повне членство України в ЄС та оборонному Атлантичному блоці. І тому ще раз і ще раз хотів би підкреслити, що це є основа, догмат для форсування нашого зовнішньополітичного курсу в цьому питанні».
Президент підкреслив, що вимагає і від уряду, і від тих політичних сил, які задіяні в організації тієї чи іншої частини зовнішньополітичної доктрини, чітко дотримуватися закону. За словами Ющенка, найближчим часом щотижневі консультації будуть проводитися не лише з Прем'єр-міністром, а й із Головою Верховної Ради, щоб «у питаннях, які належать до спільної компетенції, або компетенції, яка потребує скоординованої зваженої позиції, три інститути влади виходили зі спільними основами державної політики».