Віктор Ющенко: Вимагаю від уряду чіткого дотримання законів і меморандумів

19.09.2006
Віктор Ющенко: Вимагаю від уряду чіткого дотримання законів і меморандумів

(Миколи ЛАЗАРЕНКА.)

      Як Президент, Віктор Ющенко робитиме все для того, аби позиції, закріплені в  Універсалі національної єдності — а це стосується й унітарності країни, і мовної політики, й інтеграції до Європейського Союзу і євроатлантичних структур, — не були порожніми словами, а реально виконувалися й були закладені у план дій уряду. У цьому глава держави запевнив представників ЗМІ на прес-конференції минулої п'ятниці. Ющенко, висловивши переконання в тому, що Універсал «дав усім політичним силам якраз ключі до реалізації цих головних політичних, економічних і гуманітарних завдань», зазначив: деякі дії нинішнього Кабміну викликають стурбованість. За словами Президента, саме це стало причиною довгої (понад п'ять годин) і напруженої розмови із Прем'єр-міністром Віктором Януковичем, яка завершилася незадовго до прес-конференції глави держави.

      Отже, що турбує Президента і над чим доведеться серйозно замислитися Прем'єрові. Насамперед, наголосив Віктор Ющенко, йдеться про  появу загрозливих тенденцій у соціально-економічній сфері. Зокрема, «всупереч закону перенесено з 1 грудня 2006 року збільшення до 400 грн. мінімальної заробітної плати, хоча ресурс передбачений бюджетом цього року». Непокоїть Президента й те, що підготовлений урядом проект Держбюджету на наступний рік «не має жодних ознак відносно зниження податкового навантаження», а це, на думку Ющенка, «серйозно ускладнює діалог із бізнесом».

      «Думаю, що справедливе обурення викликає в ділових колах та компенсація ПДВ, яка була проведена в серпні по регіонах України. По різних регіонах України. Ми почали повертатися до практики, яка два роки тому вже була, яка породила недовіру бізнесу до влади, маніпуляції влади, шахрайство, зрештою, породила ті основи корупції, які виникали в компенсації ПДВ», — зазначив глава держави. «УМ», нагадаємо, нещодавно писала про те, що підприємствам Донецької області  уряд Януковича компенсував ПДВ на суму, удвічі більшу, ніж було заплановано, тоді як у Волинській області компенсація становила менше трьох, а, скажімо, у Київській — менше шести відсотків від запланованого. «Я можу назвати це ручним управлінням розподілу фінансових потоків, які чітко визначені законом, і стоять як планове завдання компенсації по тих чи інших областях», — наголосив Президент і повідомив, що дав доручення Генпрокурору протягом 10 днів перевірити всі обставини цієї ситуації.

      Також Ющенка турбує затримка роботи у формуванні нової коаліційної більшості та недотримання прав опозиції. Так, причинами суперечок щодо коаліційної угоди чомусь стають ті позиції, які ще недавно були сформовані як основа національного єднання. Президент, за його словами, обговорив із Прем'єр-міністром і той факт, що в парламенті знову діє політика силового тиску на народних депутатів, яких буквально змушують переходити в інші по своїй суті фракції. «Я б не хотів, щоб український парламент повернувся до епохи, яка панувала ще декілька років тому. Це принижувало всіх», — нагадав Віктор Ющенко й відзначив при цьому, що «чітко вимагає» забезпечити права опозиції та здійснення нею контролюючих функцій.

      Кадрова політика нового уряду теж, м'яко кажучи, дивує. «Система влади України повинна раз і назавжди бути відділена від політичних призначень», — вважає глава держави. Окрім того, він підкреслив, що вважає неприйнятними заяви про ревізію призначень глав місцевих державних адміністрацій і назвав невиправданими поспішні заміни керівників органів державної податкової адміністрації на місцях, «що нагадує прагнення узурпувати владу у фінансових національних потоках». «Я думаю, в багатьох колах викликає здивування, коли йдеться про призначення, як правило, з одного регіону», — зауважив Президент і назвав «головотяпством» призначення голови Державного комітету архівів, де «на зміну доктору історичних наук прийшла людина з технічною освітою» (колишня депутатка-комуністка Ольга Гінзбург. — Ред.).

      Ну і, звісно, глава держави не міг не торкнутися такої нагальної теми, як спроба ревізувати зовнішньополітичний курс України. «Скажу відверто: я мав не зовсім приємну розмову з Прем'єр-міністром за підсумками його першого візиту до Брюсселя», — зізнався Ющенко, відзначивши при цьому, що позиції щодо інтеграції до Європейського Союзу і вступу України до Світової організації торгівлі занепокоєння не викликають. «Інакше я оцінюю позицію, висловлену Прем'єр-міністром відносно НАТО, — наголосив Президент. — Для мене очевидно, що його тональність формувалася з урахуванням політичних позицій в коаліції і в самій фракції Партії регіонів. Я можу допустити, що деякі політики цієї політичної сили в українському парламенті мають інше бачення оборонної та безпекової політики нації. Але хотів би зауважити, що предметом об'єднань завжди буває спільна ціль. Якщо її немає — об'єднання не існує. Про це ми довго вели дебати, формулюючи позицію Універсалу національної єдності. Сьогодні Президент, Прем'єр-міністр, кожний політик України мають перед собою Закон про основи національної безпеки України. Документ, який прийнятий конституційною більшістю українського парламенту, закон, який передбачає політику інтеграції, включаючи повне членство України в ЄС та оборонному Атлантичному блоці. І тому ще раз і ще раз хотів би підкреслити, що це є основа, догмат для форсування нашого зовнішньополітичного курсу в цьому питанні».

      Президент підкреслив, що вимагає і від уряду, і від тих політичних сил, які задіяні в організації тієї чи іншої частини зовнішньополітичної доктрини, чітко дотримуватися закону. За словами Ющенка, найближчим часом щотижневі консультації будуть проводитися не лише з Прем'єр-міністром, а й із Головою Верховної Ради, щоб «у питаннях, які належать до спільної компетенції, або компетенції, яка потребує скоординованої зваженої позиції, три інститути влади виходили зі спільними основами державної політики».

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>