Сьогодні третій день львівського Форуму видавців, і звільнені від робочої необхідності кияни, львів'яни та інші українці присвячують цей бабино-літній уїк-енд «заготівлі» книжок на весь наступний рік. Правда, директор харківського видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький вважає ситуацію, коли люди купують книжки раз на рік, не зовсім нормальною. Але це не найбільша ненормальність в європейській країні, що зветься Україною, тому зациклюватися на такій думці не будемо. До того ж на Форумі презентується 70 відсотків усіх книжкових новинок року, а отже, потяг до нового не можна вважати аномалією.
Крім рядових читачів, на Форумі були й «екзотичні» — народні депутати Володимир Стретович, Ігор Осташ та В'ячеслав Кириленко, а також міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. Якщо розмови про те, що Луценко має очолити нову демократичну проющенківську партію, правда, то підтримка серед українських інтелектуалів, якими, безсумнівно, є книговидавці, письменники, науковці, бібліотекарі, йому гарантована. Такі овації, в яких викупали Юрія Віталійовича на відкритті Форуму, дісталися тільки почесному гостю Форуму Івану Дзюбі. Луценко освідчувався в любові до Львова, сипав прізвищами письменників і назвами книжок, зауважив, що навчався в місті Лева і дружину собі звідси взяв, що став українцем завдяки книжкам Романа Іваничука, усіма вербальними і невербальними засобами даючи зрозуміти загалу, що він тут свій серед своїх. Крім дотепної і водночас дещо сентиментальної промови, Луценко подарував президенту Форуму видавців Олександрі Коваль персональний комп'ютер і зініціював видання «бібліотечки міліціонера». Інші виступаючі запропонували видати такі ж бібліотечки народного депутата і урядовця, а то деякі роблять по дві помилки в одному слові. Письменник Роман Лубківський зауважив, що він давно казав Януковичу, що Азарову і Ко треба подарувати дві книжки — «Буквар» і «Кобзар». Зрештою, традиція кепкування над чиновниками і депутатами на книжкових зібраннях не нова.
А ось мер Львова Андрій Садовий зробив серйозну заяву — він пообіцяв до 2010 року побудувати у Львові новий виставковий комплекс, в якому Форуму було б зручно і просторо. Втім, як зауважили видавці на бізнес-форумі в п'ятницю, чиновники змінюються так швидко, що їхні обіцянки мало чого вартують, а роздавати їх не так уже й складно. Це щоб не зачаровуватися, аби потім не було зворотної реакції. На бізнес-форум Олександра Коваль покладала великі надії — окреслити проблеми, запропонувати шляхи їх вирішення, передати пропозиції уряду і нарешті визначитися зі стосунками з державою, але, підбиваючи підсумки, вона не втрималася від розчарування: знову загальних слів було більше, ніж конкретних пропозицій. Але вже сьогодні стало ясно, що проблеми української книжки змістилися в площину книготоргівлі — в Україні сьогодні приблизно 430 книгарень, у 650 райцентрах їх 45 — і дороговизні торговельних площ у великих містах. А також, хоч на цьому намагалися й не акцентувати, iснує проблема якості книжок і якості літератури. Фантаст Сергій Дяченко бачить перспективу збільшення продажів українських книжок у сучасних носіях, мультимедіа і екранізаціях українських творів, а Світлана Пиркало закликала писати жанрові книжки, писати коротше і писати для жінок.
Учора також відбулися семінари Голландського Фонду колективної промоції книжки (CPNB) «Ефективна промоція книжки: зростання читацької аудиторії та продажу книжок» та німецького видавництва Peter Hammer Verlag «Дитячий рай — пекло для видавців?» про поточну ситуацію на німецькому ринку дитячої літератури.
Львів з великою шаною і пієтетом вітає літературознавця, критика, академіка Івана Дзюбу, якому цього року виповнилося 75 років. Презентація двох томів тритомника «З криниці літ», виданого Видавничим домом «Києво-Могилянська академія», у Львівському університеті була надзвичайно урочистою: Івана Михайловича називали батьком нації, речником національної ідеї і докоряли йому в непублічності, в закритості від громадськості, у відсутності в інформаційному просторі при колосальній потребі його мудрого і морального коментування дійсності. У п'ятницю Іван Дзюба прочитав у ЛНУ лекцію «Шевченкофобія в сучасній Україні», чітко і доказово дослідивши джерела такого явища. Львівські викладачі просили дати відсіч ще й «франко-фобам». У той самий час, коли Іван Михайлович читав лекцію, в іншій залі університету презентували книжку «Поезія Ліни Костенко в часах перехідних і вічних», в якій зібрані статті Миколи Ільницького, Володимира Моренця, Івана Малковича, Володимира Панченка, Юрія Андруховича, Леоніда Куценка та інших. Джерела з Києво-Могилянки натякнули, що незабаром можуть вийти прозова книжка Ліни Василівни і грубий поетичний том.
Форум закінчується завтра, а наші підсумки і висновки — у найближчих номерах «УМ».