Глобальна боротьба за контроль над магістральними газопроводами відсунула в тінь кінцеву ланку мереж — розподільчі трубопроводи, які, власне, й доносять «блакитне паливо» до споживача. Між тим, попри державну заборону на їх приватизацію, навколо них також відбуваються специфічні оборудки, остаточною метою яких є заволодіння окремими шматками цього ласого об’єкта. Одна зі схем того, як це робиться, нещодавно була викрита співробітниками управління СБУ у Вінницькій області.
Ще у грудні 1988 року Тульчинська районна рада затвердила пайову участь у будівництві 20-кілометрового газопроводу високого тиску «Тульчин—Кирнасівка», котрий мав принести газ у низку сіл пообіч головної труби. Тоді ж головним замовником iз проектування і будівництва був визначений Кирнасівський завод залізобетонних виробів, який виділив близько одного мільйона гривень. Однак минає шість років, і починають коїтись дивні речі: газопровід несподівано здає в експлуатацію зовсім інша господарська структура — птахорадгосп «Тульчинський», який не був замовником. Надалі він — уже як приватизоване підприємство СВАТ «Птахокомбінат «Тульчинський» — добудовує ще шість кілометрів газопроводу від Тульчина до села Зарічного, а в лютому 1999 року голова райдержадміністрації своїм розпорядженням передає йому повноваження замовника по будівництву та експлуатації всієї 26-кілометрової ділянки.
А ще через чотири роки новий замовник укладає угоду з місцевим товариством з обмеженою відповідальністю про передачу останньому газопроводу в тимчасове володіння та користування з правом подальшого викупу. І це при тому, що реальних прав на це він не мав, оскільки труба та її інфраструктура (загальною вартістю два мільйони гривень!) не включені до статутного фонду підприємства і де-факто мають перебувати в комунальній власності територіальних громад району, тим паче, що кошти в них вкладали й інші пайовики. За матеріалами, які УСБУ надало територіальному органу Фонду держмайна, незаконну угоду було розірвано.
До речі, про якість обслуговування газотранспортної мережі невеликим товариством з обмеженою відповідальністю говорить те, що в Кирнасівці у травні цього року внаслідок витоку газу стався вибух. Чотири квартири житлового будинку зруйновані, одна мешканка з численними травмами потрапила до лікарні. А все тому, що некваліфіковані спеціалісти просто неакуратно встановили газовий лічильник. Схожа спроба «приватизації» виявлена й у Жмеринському районі, де газотранспортну мережу, збудовану спільно за кошти підприємств та громадян, планували передати дочірній філії приватної структури. Вчасне втручання Служби безпеки дозволило попередити незаконне відчуження майна — уже підготовлені проекти угод переробили, віддавши газогін лише в оренду та обслуговування.