Президент Києво-Могилянської академії планує відродити Кримсько-татарський університет у Бахчисараї та відкрити філії КМА в Донецьку, Запоріжжі, Севастополі. Про це В'ячеслав Брюховецький розповів на прес-конференції, що відбулася вчора в приміщенні інтернет-газети «Оглядач». «Найбільшою проблемою України на сході та півдні в найближчі десять років буде не Чорноморський флот — він і так поступово перегниє і відімре, а те, що Донбас і особливо Крим не інтегровані в Україну», — поділився думками В'ячеслав Степанович.
Одним із найперших завдань він вважає відродження Кримсько-татарського університету, який, як і Могилянська академія, має столітню історію. В цьому університеті викладатимуть чотирма мовами — кримсько-татарською, українською, англійською та російською. Брюховецький переконаний, що проукраїнська освіта — це те, що конче необхідно зараз нашій країні. Тим часом кримчани здобувають освіту в філіях російських вузів (які, до слова, мають настільки потужне лобі на півострові, що їх практично неможливо закрити) або в Туреччині. Фундаменталістські настрої, які останнім часом з'явилися у частини кримських татар, — це наслідок виховання в культурному середовищі іншої країни.
Колишні філії КМА в Миколаєві та Острозі вже «виросли з коротких штанців» та відділилися, хоча партнерські стосунки з альма-матер вони зберегли.
У самій же «Могилянці» розширювати набір поки не збираються, незважаючи на те, що конкурс на одне місце сягає 17 чоловік. І популярністю користуються не лише традиційні — економіка, право, журналістика, а й філологія, культурологія, а навіть і природничі спеціальності, на які інші вузи традиційно мають недобір — хімія, фізика, біологія. Для розширення КМА не має достатньо місця (київська влада досі не віддає провідному вищому навчальному закладу країни прилеглу до корпусів територію лікарні).
В'ячеслав Брюховецький зважає на демографічну кризу, яка скоро «накриє» українську вищу освіту. Через кілька років місць у вузах країни буде більше, ніж випускників шкіл. Тому В'ячеслав Степанович побоюється, що ВНЗ будуть приймати ледь не без іспитів, що не може не вплинути на якість навчання. Через це Брюховецький підтримує ініціативу Міністерства освіти, яке закриває неякісні філії вузів.