Позавчора акціонери North European Gas Pipeline Company (Північно-Європейської газової трубопровідної компанії) — «Газпром» (51 відсоток), ВАSF і Е.ОN Ruhrgas (по 24,5 відсотка) — підписали остаточний договір про будівництво Північно-Європейського газопроводу (ПЄГ) дном Балтійського моря. Як повідомила газета «Время новостей», у цьому документі закріплені фінансові та юридичні параметри, які були визначені в принциповому договорі, підписаному у вересні 2005 року. Газета зазначає, що цей захід широко не афішувався, незважаючи на те, що лише тепер можна з упевненістю говорити про усунення всіх розбіжностей між партнерами, починаючи від принципів фінасування і тарифів на транспортування і закінчуючи податковими ризиками компаній-акціонерів. Тепер акціонери будуть просто контролювати діяльність спільного підприємства, поклавши вирішення конкретних завдань на менеджмент Північно-Європейської газової трубопровідної компанії на чолі з виконавчим директором Матіасом Варнігом. Разом з угодою був схвалений і бізнес-план проекту, а також узгоджена сума викупу в «Газпрому» технічної документації на нього.
До першочергових завдань, які стоять перед компанією, варто віднести закінчення роботи над технічною концепцією проекту, закінчення дослідження траси і т. п. та випрацювання детального бізнес-плану (проведення тендерів на придбання матеріалів і розподіл підрядів на будівництво, переговори з потенційними кредиторами про залучення засобів під гарантії акціонерів). А також закінчення роботи з країнами, які залучені до цього проекту: Росією, Фінляндією, Швецією, Данією та Німеччиною — з отримання відповідних дозволів і узгоджень, пов'язаних з прокладанням газопроводу.
За інформацією газети «Время новостей», позавчора в Санкт-Петербурзі відбувся перший офіційниий раунд переговорів делегацій урядів згаданих п'яти країн. Незважаючи на попередні протести прем'єр-міністра Швеції Йорана Перссона стосовно прокладання газопроводу дном Балтійського моря та його пропозицію прокласти трубу сушею, шведська делегація таких пропозицій не подала. Більше того, представники країн-учасниць надали компанії список конкретних документів, які необхідно розглянути для будівництва труби. Вони повинні бути підготовлені до наступного засідання групи 7 листопада у Копенгагені.
Газета «Коммерсант» у своєму вчорашньому коментарі нагадує, що прокладання трубопроводу повинне розпочатися через рік, а партнери по ПЄГ все ніяк не можуть домовитися стосовно фінасування цього проекту. Зміст договору не розголошується, але газеті вдалося дізнатися, що він не містить схеми фінасування і конкретних цифр із зобов'язанням сторін. Офіційний представник «Газпрому» назвав цей документ «черговим технічним». Газета доходить висновку, що партнери дуже далекі від згоди з цього питання. Одна з сторін договору підтвердила газеті, що навіть техніко-економічне обгрунтування ще не готове. Автор статті в «Комерсанті» попереджає, що якщо сторонам не вдасться домовитися найближчим часом, то і терміни будівництва можуть бути серйозно зміщені. Але російський монополіст вже взяв на себе зобов'язання поставок газу по ПЄГ на 25 років. І якщо він не буде збудований своєчасно, то «Газпрому» доведеться використовувати існуючі наземні газопроводи, але виконати свої зобов'язання, передає радіостанція «Ехо Москви».