У тричі обстріляних терпець увірвався, і ще понеділкового вечора вони провели в Новобогданівці сходку села. Для влади це стало несподіванкою: пожежу локалізовано, вибухи припинилися; представницька комісія поспілкувалася ледь не з кожним потерпілим, пообіцяла допомогу... Які ультиматуми?
Стоп: ось тут і собака заритий! Люди обурені недостовірною інформацією: ледь не всі ЗМІ, мовляв, повідомили про лише чотирьох потерпілих; а ті, кого по голові нічим не гепнуло, але хто ночами смикається від кожного вибуху, хто сон втратив і спокій, ті принаймні кілька десятків, яким потрібна допомога психотерапевта, — не потерпілі? Новобогданівці давно живуть з розладнаною психікою — і нікому до того немає діла. Вихователька місцевого дитсадка Олена Олечко каже, що тепер заклад спорожнів, а минулої суботи тут було 34 вихованці. Виводили їх, заспокоюючи: «Це — грім!», а діти: «Неправда, це знову ракети рвуться»! Діти бояться вояків і навіть звуків, батьки — за своїх дітей і онуків: атмосфера страху скувала село. Потерпіле село хворої держави. До речі, у ніч на понеділок вибухи не були останніми — лунали вони і 21 серпня по обіді!
Не про це йшлося на прес-конференції заступника голови Запорізької ОДА Миколи Фролова: чиновник клявся, що в село залетіло тільки п'ять ракет, і тільки дві з них влучили «в цілі» (одна — в будинок, друга — в хлів), запевняв, що хату подружжю Ципків куплять чи збудують, а іншим потерпільцям шибки вставлять за добу-півтори. І нагадав, що постраждало тільки четверо осіб: контуженого співробітника МНС шпиталізували з численними пораненнями, двох військовослужбовців — з опіками і порізами різних частин тіла, а мешканку Новобогданівки — з переломом. Учора лікар Мелітопольської центральної райлікарні Юрій Болдарєв повідомив, що «солдатів строкової служби сьогодні забрали до військово-медичного центру, мали приїхати за своїм і міненесівці».
Багато чого з обіцяного владою у попередні, «обстрільні», роки не виконано і досі. Саме тому близько семисот мешканців Новобогданівки перекрили залізничну колію вже по тому, як було відновлено рух кримських потягів. Ситуацію розрядив приліт на гелікоптері віце-прем'єр-міністра Андрія Клюєва, розповів пан Фролов. Вирішили, що влада прозвітує про долю кожної гривні, виділеної в 2004 році на ліквідацію наслідків першого артобстрілу Новобогданівки, Терпіння, Спаського...
Учора за участі посадовців Києва і Запоріжжя мала відбутися нарада з приводу ультиматуму новобогданівців. Микола Фролов визнає, що люди мають право на задоволення кожного із 15-ти пунктів, однак предметом дискусії може бути, приміром, сума моральної компенсації. Її, нагадаю, потерпільці домагалися ще у 2004 році. Однак тодішній Президент Леонід Кучма, відвідавши зону НП, не стримався і заявив аж ніяк недоречне: та не знає світова практика моральної компенсації у таких випадках! Сьогодні потерпільці вимагають по 50 тисяч гривень моральної компенсації на кожного члена сім'ї, а також безоплатне медобстеження і лікування, безоплатне навчання у ВНЗ... Тобто серед реєстру вимог є і цілком справедливі, і просто мрії, вписані «під шумок» ситуації.
Тим часом сільський голова Новобогданівки Микола Малахов складує заяви своїх земляків про допомогу — таких уже півтисячі. Адже мова не тільки про вибиту шибку чи зірвану шифирину; з багатьох подвір'їв зникла, тікаючи від вибухів, живність... Пошкоджено гуртожиток колійно-машинної станції, який розташований надто близько до складів артбази. Його мешканці, каже сільський голова, вимагають переселення деінде. І вони першими сядуть сьогодні, 23 серпня, на залізничну колію, якщо Київ відмовиться задовольнити ультимативні вимоги доведених до відчаю людей. 19—20 серпня «Укрзалізниця» змушена була пустити 156 пар пасажирських потягів через Херсон — тепер ситуація може повторитися.
Наостанок — про оприлюднену деякими ЗМІ версію, начебто пожежа на артбазі, як і в 2004 році, «випередила» чергову перевірку складів. Не знаю, наскільки поінформований у таких питаннях заступник голови ОДА, однак Микола Фролов спростував приїзд будь-якої комісії. Як на мене, то мотиви для ретельної перевірки бази були. Доста згадати інформацію прокурора Запорізького гарнізону Володимира Петруненка: в червні він повідомив ЗМІ, що троє військовослужбовців на власних легковиках уночі вивезли з адмінтериторії тонну латунних гільз, і цей факт крадіжки «тягне» на десять років ув'язнення. Ви повірите, що така оборудка була одна?
Не менше досади викликало твердження щойно призначеного начальника Запорізького облуправління з екології і природних ресурсів Гліба Золотарьова про ледь не зразковий стан довкілля навколо артбази: перші проби води і грунту взяли за кілька годин після вибухів — і «нічого надприродного, страшного; ніякої сильної шкоди не завдано навколишньому середовищу». Попри це, пан Фролов заявив, що обласна влада добиватиметься якомога швидшого виконання програми закриття артбази, знищення усіх боєприпасів і рекультивації земель.