Акція «Книжника-ревю» та «України молодої» «Книжки незалежного 15-річчя, які вплинули на український світ» вийшла на фінішну пряму — голосування завершилося 10 серпня, і з наступного тижня ми почнемо розповідати про видання, що стали переможцями. А познайомитися з лідерами опитування можна вже сьогодні, відвідавши виставку, що відкрилася у Національній парламентській бібліотеці. Тут представлені 49 книг, по сім найкращих із семи найбільших видавництв України.
Керманич журналу «Книжник-ревю» Костянтин Родик розповів про те, як виникла сама ідея виставки: «Я протягом двох років моніторив програми телебачення у переддень Дня незалежності і помітив сумну тенденцію: про книжки у цей час не згадують. Треба, щоб напередодні такого великого свята говорили не лише про спортивні досягнення, а й про книжкові».
Навіть у такій великій та, здавалось би, забезпеченій бібліотеці, книг для виставки все одно бракувало. Як розповіла її директор Тамара Вилегжаніна, довелося шукати деякі книги, які не надійшли свого часу до бібліотечного фонду. Така ситуація пов'язана з тим, що тендер на закупівлю книг триває протягом двох місяців, тож окремі видання просто не встигають купити. Що ж до обов'язкових безкоштовних примірників, то з видавництв їх подекуди не присилають.
Літературознавець Михайло Назаренко, експерт нашої акції, знає про важливість реклами та розповсюдження українських видань, що пропагує ця виставка, з власного досвіду. Він видав дві свої книги, тому розуміє, як нелегко довести рукопис до читача. Плюсом є те, що на такій виставці можна побачити вартісні книги, що вже давно зникли з прилавків магазинів, каже пан Микола. Він уже вибрав, який фоліант читатиме. Це буде «Альбом українського авангарду» за редакцією Дмитра Горбачова. А улюбленим його автором є Григорій Грабович. Професійний інтерес допоміг експерту вибрати праці цього науковця одними з перших серед довгого переліку.
Уже у листопаді, як обіцяє Костянтин Родик, на київській книжковій ярмарці з'явиться книга-аналіз акції «Книжки незалежного 15-річчя». Звичайно, якщо знайдуться потрібні кошти. Факт залишається незмінним: і досі українську книгу треба буквально проштовхувати на українському ж ринку.
Олена ДЗІК.