Позавчора у Нью-Йорку відбулася зустріч представників 49 країн світу, на якій обговорювалося формування додаткових підрозділів ООН для підсилення вже наявного двотисячного миротворчого контингенту в Лівані, повідомляє Бі-Бі-Сі. Після зустрічі представники ООН висловили обережний оптимізм стосовно можливості відправки до Лівану впродовж двох наступних тижнів ще 3,5 тисячі «блакитних шоломів». Затримка з відправкою миротворців може загрожувати перемир'ю.
Франція висловила готовність негайно перекинути до Лівану 200 військовослужбовців інженерних військ на підтримку тим 200 французам, які вже служать у контингенті ООН. Це набагато менше, ніж очікували від Франції, яка є головним адвокатом Лівану на міжнародній арені і під командуванням якої перебуває вже діючий в Лівані контингент ООН. Утім президент Франції Жак Ширак пообіцяв, що пізніше в регіон можуть бути доправлені ще 1700 французьких військовослужбовців, передає «Франс пресс». Обережність Парижа пояснюється кількома факторами, передусім невизначеністю місії та мандата військ ООН в Лівані та попереднім трагічним досвідом: 1983 року в результаті авіаудару по Бейруту загинули 58 французьких миротворців.
Обіцянки надіслати до Лівану свої контингенти дали Бангладеш — дві тисячі військовослужбовців та Бельгія, Індонезія, Малайзія і Непал — без вказання їх чисельності. Німеччина відбулася обіцянкою направити в регіон свої військово-морські сили. Данія також пообіцяла надіслати два військовi кораблі.
Наразі армія Лівану майже самотужки перебирає контроль над півднем країни. Прем'єр-міністр Лівану Фуад Сініора заявив, що армія відновить авторитет держави на півдні і не допустить виникнення будь-яких квазідержав на підступах до Ізраїлю. Члени «Хезболли» не протестують, бо від війни перейшли до мирної праці: розбирають завали в розбомблених Ізраїлем ліванських містах та селах та матеріально підтримують тих, хто залишився без даху над головою.
Ця війна породила ще одну пекучу проблему для країн регіону. Вчора в Греції зібралися представники середземноморських країн для випрацювання термінових заходів для ліквідації гігантської мазутної плями, яка утворилася в результаті витоку приблизно 15 тис. тонн мазуту з розбомблених ізраїльтянами ліванських сховищ на південь від Бейрута. Нафтою та нафтопродуктами забруднено приблизно 150 кілометрів узбережжя Лівану та Сирії. Берег встелений мертвою рибою та морськими тваринами. Невдовзі пляма може загрожувати популярним пляжам Туреччини, Кіпру та Греції. Ще до початку переговорів представник Лівану пообіцяв у судовому порядку вимагати від Ізраїлю компенсації за «цей безпрецедентний злочин». Але Ізраїль, який напаскудив у Середземне море, стоїть осторонь від вирішення проблеми, ніби це його не стосується.