«Зі своїм «базарним статутом» ми так повільно наближаємося до цивілізованого ринку, що споживач постійно потерпає від дедалі нахабнішого надавача послуг, — зауважив у розмові з кореспондентом «УМ» заступник начальника Запорізького облуправління у справах захисту прав споживачів Дмитро Сухінін. — Торгівля фальсифікатом сама по собі є осудним фактом, а спритники часто заробляють навіть на здоров'ї дітей!».
Пан Сухінін розповів про недавню перевірку в курортному Бердянську. Фахівці облуправління, а також міських філій Держстандарту і СЕС поцікавилися, чим годують відпочивальників у дитячих оздоровчих таборах. І жахнулися. Було з чого!
Досить вчасно, приміром, завітали перевіряючі на вулицю Бахчисарайську, де базується «Орлятко». У цьому таборі дітей вирішили потішити делікатесом із досить екзотичною назвою — «Равіолі з картоплею і цибулею». Звучить смачно... Та хтозна, якими були б наслідки тривалого частування тією «смакотою», якби нежданні гості не звернули увагу на термін її придатності: він вичерпався ще взимку!
Канали постачання оздоровчого табору такі «прозорі», що дирекція не могла сказати, звідки ж ця отрута. Можливо, не хотіла «видавати» постачальника. Доведеться, адже з'ясування всіх обставин триває. А власників «Орлятка» (це, до речі, досить прибуткове ТОВ «Бердянськтур», що займається приватними пасажироперевезеннями Україною) довелося совістити ще й за щербатий посуд, яким діти можуть і язики порізати. Зауважу, що один квиток за маршрутом «Бердянськ—Київ—Бердянськ» коштує 220 гривень — не на одну тарілку вистачить!
Безсовісні типи постачають продукти і в ДОТ «Дзержинець», який є власністю Криворізького гірничорудного комбінату. Слідчі також з'ясовують, яким чином курячі окости (у простонароддi — «лапки Буша»), відправлені зi США у Росію, «пригальмували» в Бердянську? Юні «дзержинці» також могли отруїтися, позаяк курятина хтозна-якої якості, без сертифікатів. Уже покарано, в адмінпорядку, відповідального за прийом продуктів і завідувача виробництвом. Годі сподіватися, що слідчі оприлюднять прізвища причетних до налагодження міжнародного каналу постачання, зокрема митників.
Порушення виявлено на всіх двадцяти з лишком перевірених об'єктах. Важко повірити, однак це факт: на курорті з реалізації довелося вилучати ковбасу по вісім і навіть по п'ять гривень за кілограм! Із чого її «готували», в тому числі для дитячих шлунків, важко навіть уявити. Дмитро Сухінін каже, що м'ясо в тому харчi, ясна річ, «і близько не валялося; натомість виявлено дуже високу концентрацію нітрата натрію — хімічної речовини, яка є отруйною сама по собі, а у так званій ковбасі її добавки не вписуються ні в які гранично допустимі норми. Маркування на такому «продукті» немає, половина ковбас зберігалася без будь-якої документації».
В актах перевірки зафіксовано також наявність у багатьох продуктах бактерій і кишкової палички. Пан Сухінін каже, що «ми радили враховувати температурний фактор і не везти ковбасні вироби за кількасот кілометрів. Сподіваємося, що міськвиконком долучиться до наведення порядку в оздоровницях, і всі нерадиві підприємці, суб'єкти господарської діяльності будуть покарані». Бодай на фініші курортного сезону...