Малюки й старшокласники, які 1 вересня завітають перший у новому навчальному році раз до шкільного буфету, будуть здивовані відсутністю на вітрині улюбленої «перекусної» їжі у блискучій обгортці та газованих напоїв неприродно яскравих кольорів. Відповідний наказ про заборону продавати у шкільних їдальнях та буфетах продукти, які містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти, підписав міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко.
За інформацією прес-служби Міносвіти, табу буде накладено на чипси, газовані напої, квас, сухарики, «повітряний рис», горішки та інші продукти, які не є життєво необхідними для дітей. Крім того, у новому навчальному році шкільним кухарям доведеться відмовитися від приготування страв із жирної свинини, річкової та копченої риби, грибів, майонезу тощо. За наказом міністра, зі шкільних буфетів має зникнути навіть натуральна кава (бідолашні вчителі!) і тістечка, крем яких був збитий із ненатуральних інгредієнтів.
Словом, керівництво галузі збирається «вигнати» за шкільні стіні всі продукти, які порушують обмін речовин дитини, призводять до ожиріння, підвищують ризик виникнення у дітей серцево-судинних захворювань та утворення злоякісних пухлин. І це правильно, говорить завідуюча лабораторією гігієни харчування Інституту гігієни та екології Марія Гуліч. За словами доктора меднаук, 5 років тому інститут проводив дослідження, яке мало з'ясувати, як нині харчується наше підростаюче покоління. І що ж з'ясувалося? «Раціон дітей різко зміщений у бік жиро-вуглеводних компонентів, — каже Марія Павлівна. — Школярі з надлишком їдять картоплю, хліб, макарони, солодощі. А от білків тваринного походження, мінералів і вітамінів — обмаль. Наша їжа стає дедалі більш сурогатною. Якщо для дорослого організму — це ще сяк-так, то для дітей — справжня біда».
Медики, які чудово знають, як б'є по молодому організму «чипсово-сухарикова» дієта, схвалюють новий наказ Міносвіти. Але чи будуть у захваті від цього рішення самі школярі, про чиє здоров'я так турбуються чиновники? Із цим запитанням «УМ» звернулася до двох одинадцятикласників, які саме зайшли до столичної школи № 71, щоб навідати вчителів. «Прийдіть на перше вересня, може, побачите, як першокласники бунт піднімуть, — усміхнувся один із хлопців. — А якщо серйозно, у нашій школі ніхто ці сухарики-горішки й так не купує. У четвер, п'ятницю й суботу в буфеті виставляють на вітрину всякі шоколадки й вафельки, але їх практично ніхто не бере». «Натомість, аби перекусити, ми беремо свіжі булочки (їх уранці печуть у школі), піцу, хачапурі, чай, — додає інший хлопець. — Випічка дуже смачна й недорога — однією піцою за 1,20 гривні можна наїстися. А що ті сухарі? З'їв і все одно голодний ходиш».
Побачивши кількох менших дітей (на вигляд — перший-третій клас), які разом із батьками гралися на подвір'ї школи, «УМ» вирішила поцікавитися їхньою думкою щодо «буфетної революції». Відповідь була однозначною: не засмутиться ніхто. За словами третьокласниці Насті, улюблені сухарики їй купує мама, а кишенькових грошей, які можна було б витратити на всіляке смакотиння, батьки дівчинці не дають. «Я теж своєму сину поки не буду давати кишенькові гроші, — говорить мама майбутнього першокласника. — Ще купить собі щось некорисне... А якщо захочеться чимось побавити сина, візьму для нього не горішки й чипси, а морозиво чи фрукти».
Як з'ясувалося, нововведення не завдасть особливих проблем і керівництву школи. «Дуже добре, якщо у школах не буде всіх цих продуктів із консервантами і барвниками! — сказала директор спеціалізованої школи № 71 з поглибленим вивченням англійської мови Галина Дмитрієва. — Ми вже й самі відмовились від такої їжі — якщо бачили у складі некорисні речовини, то й не пропонували дітям. Щодо заборони майонезу, гострих приправ — у нас вони й так не використовувались. Як, власне, і жирне м'ясо — у нас готують страви тільки з яловичини й курятини».
Мабуть, незадоволеними будуть тільки виробники тих самих чипсів та «газировки», які втратять значну територію для продажу своєї продукції...