Київські журналісти рівно за тиждень після призначення нового Прем'єра та уряду схопилися рятувати один iз найцінніших здобутків Помаранчевої революції — свободу слова. «Треба у них запитати: чи ми будуємо з ними стосунки, чи стіну? Бо наразі складається враження, що стіну!», «Давайте напишемо їм не просто заяву, а попередження, і наголосимо, що наступного попередження вже не буде!», — лунало в залі однієї з кав'ярень, де зібралися журналісти.
Ініціатива такого зібрання належить співробітникам «5-го каналу», які обурилися, що минулого четверга їм не дозволили транслювати в прямому ефірі прес-конференцію Прем'єра. Новопризначений прес-секретар глави уряду Денис Іванеско відмовив телеканалу, посилаючись на те, що ексклюзивне право на трансляцію має Перший Національний. За словами керівника Всеукраїнської незалежної медіа-профспілки Сергія Гузя, цією відмовою було порушено Закони «Про інформацію» і «Про телебачення та радіомовлення». Нагадаємо, що новопризначений речник Януковича перед тим працював директором ТВО «Новини» на Першому Національному. Свого часу його прізвище фігурувало у конфлікті з частиною журналістів телеканалу, які закидали Іванеско, що він під час президентської кампанії 2004 року дуже жорстко примушував дотримуватися «темників»...
Але не лише факт із відмовою у наданні дозволу на пряму трансляцію прес-конференції схвилював журналістів. У заяві, скерованій до низки високопосадовців країни, вони навели кілька прикладів «прикрих та тривожних» подій, які сталися у перший тиждень прем'єрства Януковича. Зокрема, це викрадення та залякування працівників «Нашого радіо» і напад у Криму на директора ТРК «Форос» Федора Салія, і обмеження з боку голови КМДА Леоніда Черновецького кількості посадовців мерії, яким дозволено надавати коментарі пресі. Згадали медійники і про інцидент з «регіоналом» Калашниковим, який силою відібрав у журналістів СТБ відеокасету. Автори заяви вимагають від керівництва ПР виконати свою обіцянку на ділі, а не лише на словах, і виключити нарешті нападника з лав партії та фракції. «Також досі не розслідувана справа про напад на головного редактора «Столичних новин» Володимира Кацмана. Невідомо, на якому етапі перебуває розслідування вбивства Георгія Гонгадзе», — продовжують журналісти. «Можливо, це збіг обставин. Але ще тижня не минуло, як на посаді у нас новий Прем'єр-міністр — і тут отакі події відбуваються... Намагання закручувати гайки будуть. Треба, щоб ми ставили туди свої шайби, щоб ці гайки не закрутилися», — коментує ситуацію один з ініціаторів написання журналістської заяви Володимир Ар'єв. До цього переліку Сергій Гузь ще зауважив, що почали надходити сигнали з регіонів, що, мовляв, місцеві адміністрації обмежують акредитацію на офіційні заходи.
Вимагаючи від глави МВС взяти під особистий контроль розслідування нападів на працівників ЗМІ, від Прем'єра —публічних пояснень інциденту з «5-м», від Генпрокуратури — оголошення про хід розслідування щодо справи Калашникова та інші резонансні злочини стосовно журналістів, автори заяви попереджають, що у іншому випадку вони «готові на різні форми активного протесту». «Ми зробимо все можливе і не допустимо повернення часів цензури і тиску на ЗМІ», — пообіцяли медійники. Під час обговорення тексту заяви йшлося про термін — десять днів, який готові надати журналісти для виконання усіх висунутих вимог. Проте в остаточному варіанті «попередження» про якусь конкретику в термінах чомусь не йшлося.
Команда Прем'єра, здається, не надто перелякалася «погроз» медійників, адже в день оприлюднення заяви сталося чергове непорозуміння. Зокрема, як повідомив «Обком», репортерів не пропустили на зустріч Януковича з адміністративно-господарським активом півострова. Натомість для них організували трансляцію засідання в холі з дуже неякісним звуком. Прем'єр, який зараз намагається прищепити собі образ «друга преси», навіть публічно вилаяв кримське керівництво, серед якого — і члени очолюваної ним партії, за таку поведінку з мас-медіа і пообіцяв, що сам попросить журналістів, щоб «вони цілодобово молотили вас (кримську владу. — Авт.) і взагалі життя не давали». Проте уже під час спілкування з пресою він жодних подібних прохань не висловив. А наступного дня, під час візиту Януковича до рідного Донецька, його речник Іванеско намагався встановити нові правили спілкування свого шефа з журналістами, зокрема Денис просив попередньо записуватися на запитання до Януковича і повідомляти їхню суть. Як пише видання «Остров», деякі питання він одразу цензурував: «Ви не будете запитувати про це. Бо про це Прем'єр уже говорив у Сімферополі».