Позавчора мільйони людей на багато годин «застрягли» в аеропортах усього світу. Відмінялися чи затримувалися авіарейси, пасажири змушені були проходити через процедури неприємних, навіть принизливих перевірок. Такий результат розкриття змови, яка могла обернутися найбільшою в історії світової авіації катастрофою і, за деякими підрахунками, забрати життя п'яти тисяч осіб. «Планом терористів передбачалося здійснення серії одночасних бомбових замахів у пасажирських літаках. Вони мали бути здійснені впродовж найближчих днів, але при цьому спочатку була запланована «генеральна репетиція», — повідомив держсекретар із національної безпеки США Майкл Чертофф. Терористи збиралися знищити десять літаків американських авіаліній «Юнайтед Ейрлайнс», «Контінентал Ейрлайнс» та «Америкен Ейрлайнc», на авіарейсах між Великою Британією та США. Машини, кожна з яких бере на борт понад 400 пасажирів, мали впасти в Атлантичний океан. Напади на міста не планувалися. Терористи планували пронести на борти літаків складові елементи бомб у вигляді напоїв та електроприладів загального вжитку. Майкл Чертофф зазначив, що почерк дій є характерним для терористичної організації «Аль-Каїда», але ще рано робити однозначні висновки про її причетність до цього плану.
Наразі за підозрою у причетності до цієї змови в Лондоні та передмістях заарештовано 24 особи. П'ятеро підозрілих перебувають у розшуку. Британська поліція та спецслужби зі зрозумілих причин не розголошують подробиць цієї справи, але американські ЗМІ повідомляють, що всі заарештовані є британськими громадянами мусульманського, передусім пакистанського, походження. В Пакистані заарештовано за підозрою у причетності до цієї змови семеро осіб, двоє з яких мають британське громадянство. Лондонський «Банк оф Інгланд» вчора вранці «заморозив» банківські рахунки 19 мешканців Лондона за підозрою у причетності цих вкладників до терористичної змови. Банк також подав прізвища цих осіб — усі вони арабські. Це ті 19 з 24 осіб, що їх заарештувала британська поліція.
«Ми попередили людиновбивство такого масштабу, який собі важко уявити», — заявив заступник комісара лондонської поліції Пол Стівенсон. Він також підтвердив, що терористи мали пронести в салони літаків і детонувати дуже важкі для виявлення вибухові субстанції у вигляді рідини чи гелю. Такі самі по собі невинні хімічні субстанції для створення бомби можна придбати в звичайних магазинах чи аптеках, але при змішуванні вони утворюють вибухову суміш, яка отримала в Великій Британії назву «матір пекла».
Учора авіарух в Європі та на трансатлантичних лініях почав нормалізуватися, хоча в аеропортах Азії ще панував хаос з огляду на складнішу та тривалішу процедуру перевірок. Фактично заборонено вносити до салонів будь-який ручний багаж, ретельній перевірці підлягають навіть ліки та дитяче харчування. В аеропортах світу особливому контролю піддають пасажирів, які вилітають до Великої Британії, США, Канади та Ізраїлю. Додаткові заходи безпеки запроваджено також у сусідніх з Україною країнах. «У Польщі не здійснювали спеціальної мобілізації служб. Діє так званий зелений, тобто найнижчий рівень терористичної загрози. У нас немає інформації про таку загрозу», — повідомив координатор спецслужб Польщі Збігнєв Вассерманн. Але все ж вжито превентивні заходи: підсилено патрулі в аеропортах, на вокзалах, в метро та на резервуарах питної води. Міністерство транспорту Росії наказало посилити заходи безпеки в російських аеропортах, в московських аеропортах здійснюється посилений контроль пасажирів та їхнього багажу. В США вжито надзвичайних заходів безпеки. До охорони аеропортів залучено Національну гвардію. Особливих заходів безпеки вжито в Індії, оскільки вчора посольство США в Делі попередило індійську владу про можливість терористичних замахів у двох містах Індії — Делі та Бомбеї.
Повідомлення про заплановані замахи не викликали великого падіння біржових індексів, але ослабили деякі валюти та спричинили підвищений продаж акцій авіакомпаній. Найбільше впали біржові індекси тих авіакомпаній, які здійснюють трансатлантичні рейси: «Брітіш Ейрвейс», «Ейр Франс-КЛМ», «Люфтганза», «Америкен Ейрлайнз». Нагадаємо, що після здійснених 11 вересня 2001 року терористичних замахів у США авіаційна промисловість світу зазнала фінансових збитків на 44 млрд. доларів.
А ТИМ ЧАСОМ...
Служба безпеки України посилила заходи безпеки у вітчизняних аеропортах у зв'язку зi спробою теракту в аеропорту Хітроу в Лондоні. Про це УНІАН повідомила начальник прес-служби СБУ Марина Остапенко. «В Україні здійснюються спеціальні заходи попереджувального характеру», — сказала вона. За її словами, зразу ж після отримання інформації про спробу теракту в Лондоні були вжиті необхідні заходи для посилення безпеки аеропортів і пасажирів. Також по лінії спецслужб було активізовано обмін інформацією для організації безпеки пасажирів, які прямують як міжнародними, так і внутрішніми авіарейсами. Велика Британія попросила авіакомпанії, що виконують рейси в цю країну або з неї, посилити заходи безпеки, зокрема МВС і Мінтранс Великої Британії просять максимально обмежити кількість ручного багажу у пасажирів.