Одним із тих, хто найбільше чекав присяги нового Конституційного Суду, був Віктор Шишкін. Він свого часу був народним депутатом І скликання, першим Генеральним прокурором незалежної України, активістом УРП «Собор» — партії, яка минулої парламентської каденції входила до Блоку Тимошенко, працював у регіональних судових органах. У листопаді минулого року Президент Ющенко призначив Шишкіна суддею КС, і від того часу Віктор Іванович чекав, коли парламент нарешті дозволить йому скласти суддівську присягу.
У кулуарах знайомі депутати, передусім із БЮТ, вітали життєрадісного Віктора Шишкіна з новим іміджем — бородою. Жартували: Шишкін, мабуть, як Фідель Кастро, — зарікся голити бороду до перемоги. Привітала «за п'ять хвилин» суддю Конституційного Суду й «Україна молода».
— Вікторе Івановичу, за годину ви нарешті складете присягу судді Конституційного Суду. Рветеся у бій?
— Звичайно. Якщо все буде гаразд, то піду на нове місце роботи вже сьогодні. Бо перед цим дуже довго був безробітним. Саме так — мав офіційний статус безробітного! І винна в цьому Верховна Рада, яка саботувала моє призначення на попередню посаду — заступника голови обласного суду або іншого судового органу.
Але якщо ви хочете зараз почути від мене якісь коментарі щодо конкретних правових суперечок, які належить розв'язувати Конституційному Суду, то нічого не вийде. Будь-які питання, навіть, на перший погляд, суто правові, обов'язково зачіпатимуть політичну кон'юнктуру, а судді КС не мають права встрявати в політику. Як і судити про певні правові колізії наперед, без належного розгляду. Зараз же в нас усе просякнуте політикою наскрізь, особливо в справах Конституційного Суду.
От про що ви мене хотіли запитати?
— Ну, якщо не про конкретні подання, то тоді пряме запитання — якраз про ангажованість нових членів КС. Як працюватиме ця структура, якщо депутати з різних фракцій, обговорюючи висуванців на посади суддів Конституційного Суду від парламенту, закидали своїм колегам просування не просто правників, а політично заангажованих креатур?
— Ну, виходить, депутати критикують самі себе, якщо судді ще не призначені й не приведені до присяги, а фракції вже встигли зауважити їхню політичну орієнтацію.
Щодо мене особисто, то я, без сумніву, не буду політично заангажованим, а буду підходити до всіх питань винятково з точки зору законності.
— Ви призначені до КС за квотою Президента. Коли востаннє зустрічалися з Віктором Ющенком? Чи маєте якісь настанови для роботи на Жилянській?
— Із Президентом зустрічався лише тоді, коли він підписав указ на призначення своєї квоти суддів КС. Перед цим якихось співбесід із главою держави не було — у нас Президент такий, що для нього це не обов'язково (усміхається.)
— Як ви ставитеся до закону, який сьогодні вже встигла ухвалити Верховна Рада і яким заборонила Конституційному Суду проводити ревізію політреформи від 8 грудня 2004 року?
— Так? Цікаво... Я про це ще навіть нічого не чув. Коментувати не готовий...
— Коли нарешті Конституційний Суд стане до виконання своїх безпосередніх обов'язків? Коли ми почуємо вердикти за конкретними поданнями?
— Як мінімум, тиждень у Конституційному Суді буде витрачено на організаційні питання. Це так само, як у Верховній Раді, спочатку відбуваються різні установчі наради, обирається керівництво (а в КС це теж голова й двоє заступників), змінюється регламент роботи, визначається кількість «комітетів» тощо. Крім того, серпень — місяць відпусток в усіх органах влади. Тобто впродовж серпня Конституційний Суд навряд чи почне розгляд конкретних юридичних питань — швидше за все, він присвятить цей час організації своєї роботи, а тлумачення законів буде вже восени.
— Чи ви в курсi, який масив подань для розтлумачення накопичився у Конституцiйному Судi за той час, коли його роботу було паралiзовано?
— Точно не знаю, але прикинути це легко. Судіть самі: КС, навіть коли працює, не встигає обробити тих подань, що надходять за місяць. А тепер перемножте обсяг матеріалів, що накопичується за місяць, на кількість місяців. Ну хоча б на десять. Адже КС став фактично недієздатним у жовтні минулого року, коли закінчився термін повноважень більшості суддів...
* * *
Присяга Шишкіна, як і ще 13 суддів КС, у п'ятницю відбулася. Таким чином, роботу Конституційного Суду розблоковано після майже 10-місячного «антракту».