Учора кубинський лідер Фідель Кастро передав свої повноваження молодшому брату Раулю. Відтепер тимчасовим (принаймні як стверджує офіційне повідомлення) першим секретарем Компартії Куби, головкомом та президентом Виконавчого комітету країни (іншими словами — уряду) стане Брат-2. Причина в тому, що Фіделеві у понеділок зробили складну операцію на кишечнику. Операція була раптова, а не планова. Тому лікарі не наважуються прогнозувати, щонайменше прилюдно, як довго комуністичний «батько» Острова Свободи пролежить на лікарняному ліжку.
У такому віці (а Фіделеві 13 серпня виповнюється 80 років) і живого інтересу громадськості, і спекуляцій на тему працездатностi лідера не укникнути.
Природно, в останні кілька рокiв Кастро добряче здав. Ще у свої 72 він міг виголосити 6-годинну промову без папірця перед мітингом на честь чергової річниці кубинської революції 1959 року. Зазвичай динамічний, експресивний, жвавий, його здоров'я помітно погiршилось у останні роки. У 2001-му вперше після публічного виступу Кастро знепритомнів, нагадує «Лєнта.ру». Відтак чутки про здоров'я Фіделя, які циркулювали у західній пресі, стали все тривожнішими, але так само небгрунтовані медично. Агенція «Франс пресс» на початку нинішнього року повідомила з посиланням на анонімні джерела в оточенні кубинського вождя, що він страждає хворобою Паркінсона. Невдовзі особистий лікар Кастро Еухеніо Сельман-Хусейн спростував плітки в інтерв'ю цій же агенції, повідомивши, що кубинський голова має прекрасне здоров'я і може правити ще десятиліттями, ба навіть напівжартома запевнивши: «Вони (ЦРУ. — Ред.) щодня вигадують новий діагноз. Кастро буде жити до 140 років». Сказано це було в червні...
Кастро є одним із комуністичних реліктів — він керує Кубою з 1959 року. Він уперто будує соціалізм, що як система вже давно зазнав краху і не виправдав жодної, навіть найсвітлішої, надії, він бореться з інакодумцями і ненавидить те, що в часи раннього Хрущова називалося «імперіалізмом», а тепер, вочевидь, демократією та глобалізацією. Втім, наскільки ідеологія «вірного» революційній романтиці Фіделя відповідна його діям? Наприклад, журнал «Форбс» у цьогорічному рейтингу найбагатших королів та диктаторів сучасності відвів Фіделю з його статками — приблизно 900 млн.доларів — сьоме місце, підкресливши, що карколомне збагачення сталося в останні три роки, бо в 2003-му активи Команданте становили всього 100 мільйонів. Кастро тоді обурено вигукнув, що його кишені порожні, і заприсягнувся судитися з наклепниками з «Форбс».
Смерті Кастро чекає світ. Світ утомився від Кастро. Світ вважає, що тiльки одна ця людина тримає всю систему кубинського соціалізму, і варто їй лишень відійти, як конструкція посиплеться. Не так давно у США, як стверджує CNN, було розроблено план дій щодо допомоги Кубі в переході на демократичну систему правління. У Вашингтоні переконані, що за 180 днів по смерті Кастро Куба встигне провести демократичні вибори і отримати відтак перший демократичний уряд. Співголовами спеціальної комісії, яка сприятиме оновленій Кубі, є держсекретар Кондоліза Райс та міністр торгівлі США Карлос Гутьєрес. План передбачає, що за кілька днів відразу по смерті Кастро, незалежно від того, встигне Команданте призначити спадкоємця «престолу» чи ні, зі Сполучених Штатів у острівну державу мусить надійти масована гуманітарна допомога, зокрема в галузі охорони здоров'я та очищення питної води (це велика проблема Куби); а впродовж місяця група американських експертів допоможе кубинцям забезпечити грунт для проведення вільних виборів. На план з перетворення «комуністичної казки» в «імперіалістичну» відводиться 6 місяців і 80 млн. доларів.