Рукотворне Київське море розташоване всього за дванадцять кілометрів від Києва. А це — тонни води, які утримує гребля Київської ГЕС. Якщо ж, не дай Боже, греблю прорве, то Лівий берег міста змиє. І не тільки столиця постраждає — внаслідок цієї катастрофи буде знищено 27 міст, Запорізька АЕС, а загинути можуть 15 мільйонів людей. Такими жахами вже не перший рік лякає киян керівник незалежної міжнародної групи вчених iз прогнозування наслідків катастроф Василь Кредо. Чергову хвилю довкола Київського моря вчений здійняв наприкінці травня цього року. Слова пана Кредо про те, що аварійність дамби складає 93 відсотки тоді оприлюднило багато ЗМІ. Щоб заспокоїти громадськість, київський міський голова Леонід Черновецький 19 липня доручив спецкомісії зі столичних фахівців обстежити стан греблі.
І ось, нарешті, можемо повністю заспокоїти киян: Київське море їм нічим не загрожує. Спеціальна комісія побувала на станції, ознайомилась з її роботою, оглянула гідротехнічні споруди та обладнання й обговорила ситуацію з науковцями та фахівцями-практиками. Як повідомляє прес-служба КМДА, за результатами обстеження встановлено, що гідротехнічні споруди напірного фронту Київської ГЕС та їх механічне устаткування цілком працездатні, відповідають вимогам проекту і можуть виконувати своє функціональне призначення в проектних режимах. Людською мовою це означає, що жодної загрози з боку ГЕС для Києва нема.
Київська ГЕС, яку побудували 1964 року, була і залишається спорудою першого класу надійності. Обидві її греблі — і право-, і лівобережна, — що мають загальну довжину понад 50 кілометрів, а також будівля самої ГЕС, де розміщено гідроагрегати, перебувають під постійним контролем спеціальної автоматизованої системи (її введено в експлуатацію в червні 2002 року). В результаті реконструкції, що здійснюється частково за кошти кредиту Світового банку, на екологічно чисті замінено робочі колеса турбін 12 гідроагрегатів. Уже цього року розпочнеться така ж заміна робочих коліс решти 8 агрегатів. Це виключить можливість протікання мастила і потрапляння його у воду Дніпра.
ДОВІДКА «УМ»
Київське море розташоване на північ від української столиці в Київській і Чернігівській областях, а також у Гомельській області Білорусі. Площа водоймища — 922 квадратних кілометри, а його повний обсяг — 3,73 кубічних кілометра води. Гребля Київської ГЕС сягає заввишки 11,5 метра.