На Чернігівщині — археологічна сенсація. Експедиція, яка працює на місці варязького поселення в Чернігівському районі біля села Шестовиця минулого четверга знайшла поховання конунга (вождя) вікінгів. Археологи з різних країн, котрі приїхали того дня в Шестовицю на міжнародну польову науково-практичну конференцію, назвали цю знахідку відкриттям № 1 цьогорічного польового сезону в Україні і не могли стримати захвату та заздрощів. Знахідка збіглася у часі ще з однією подією — на березі Десни, там, де колись жили варяги, відбувся IV фестиваль історичного фехтування та слов'яно-варязької культури «Коровель-2006», на який з'їхалися кілька сотень любителів бою на мечах та історії з України та Білорусі.
Уже багато років поспіль у районі Шестовиці на місці одного з найбільших поселень варягів у Східній Європі працює міжнародна археологічна експедиція. Місце це дійсно унікальне. Тисячу років тому київські князі тримали тут загін iз кількох десятків безжальних вікінгів, які виконували функції сучасної митниці та податкової міліції. Поруч пролягали дорога на Київ та шлях на Азію, звідки до Європи возили монетне срібло. Маленький загін професіоналів був непереможний у сутичках iз розбійниками та місцевими жителями — так вважають археологи, які вивчають поселення вихідців із суворої Скандинавії. Свого розквіту поселення варягів набуло в X—XI століттях. Саме тоді вони могли контролювати не тільки торгові шляхи, а й ситуацію у Чернігові. А їхнє укріплене поселення можна було вважати ключем до Північного Лівобережжя.
Сьогодні стародавнє поселення варягів розкопують студенти-історики різних країн світу, які проходять тут археологічну практику. Тільки в цьому році на розкопках у Шестовиці працювало і працює півтори сотні студентів.
Багаторічні археологічні дослідження допомогли вченим дізнатися про життя та побут мешканців варязького городища. Але в цьому році розкопки справді стали сенсаційними.
«На території, яка вважалася давно дослідженою, нам вдалося віднайти невідоме раніше поховання воїна з конем у зрубній гробниці, — розповідає Володимир Коваленко. — За низкою ознак можна зробити висновок, що в цій могилі був похований конунг, тобто ватажок варязької дружини, яка базувалася в Шестовиці. Про це свідчать вістря спису, прикрашене сріблом, поховання коня з багато прикрашеною збруєю, турячі роги — ритони, з яких пили вожді, меч і бойовий ніж скрамасакс у піхвах з бронзи та низка інших предметів спорядження та побуту, які вказують на знатне походження покійного.
Що стало причиною смерті конунга понад тисячу років тому, вчені ще не можуть сказати, адже поховання тільки-но знайшли, а рештки воїна дуже погано збереглися. Подібні поховання вже знаходили на території області, одне з найбільш відомих — Чорна могила в самому Чернігові. Однак майже всі вони були розграбовані шукачами скарбів, або, як сказали б сьогодні, «чорними археологами». Могилі в Шестовиці пощастило. Шукачі скарбів, які свого часу розкопували курган, «промазали» на півметра і не потрапили в поховальну камеру.
«У Шестовиці поховання такого типу були знайдені в 20-х роках минулого сторіччя чернігівським археологом Петром Смолічевим, — розповідає Володимир Коваленко. — Після того в майже 200 розкопаних похованнях нічого подібного не траплялося. Тож для Шестовиці це відкриття століття, а для України це подія № 1 польового сезону цього року».