Триста «лимонів» до скрині Мороза?

26.07.2006
Триста «лимонів» до скрині Мороза?

      В Україні розгорівся новий «касетний скандал», який має чимало схожого з попереднім — оприлюдненням плівок Мельниченка. Головним фігурантом, як i шість років тому, є політик на прізвище Олександр Мороз. Тільки тепер Сан Санич в іншій ролі — якщо раніше він клацав на прес-конференції у Верховній Раді кнопкою магнітофона та обвинувачував у злочинах режим Кучми, тепер i сам опинився у подібній ролі — хабарника з непомірно великим апетитом до «зелені». Ціна питання за зраду демократичної коаліції, перехід в обійми «регіоналів» — 300 мільйонів «баксів» плюс посада спікера.

      Принаймні так стверджує народний депутат із фракції БЮТ Олег Ляшко, який нібито отримав від співробітника вітчизняної спецслужби записи телефонних розмов регіонала Андрія Клюєва, які підтверджують факт підкупу Мороза. Щоправда, на відміну від лідера Соцпартії, пан Ляшко кнопку магнітофона під куполом ВР демонстративно не натискав, тож журналісти, які зібралися на цю резонансну прес-конференцію, компрометуючих записів не почули. Причина? Депутат каже, що одразу передав плівки до Генпрокуратури та звернувся до її керівництва з проханням порушити кримінальну справу за фактом підкупу. Але собі Олег Ляшко залишив копію, яку пообіцяв невдовзі обнародувати, що й підтвердив «УМ».

      Що ж ТАКОГО почув на переданих плівках Олег Ляшко? Колишній головний редактор газети «Свобода», а нині народний депутат каже, що йдеться про запис двох розмов депутата з фракції Партії регіонів Андрія Клюєва з депутатом-соціалістом Миколою Рудьковським, а також з якимось громадянином Росії, що мешкає у Москві, на ім'я Рубен. Під час розмови з Рубеном Клюєв хвалився, що справи в нього йдуть добре, бо Партія регіонів за 300 мільйонів доларів купила Мороза. «Чому ж так дорого?» — обурювався росіянин. На це Клюєв нібито відповів, що в сумі закладений ще й аванс за процедуру імпічменту Президенту України, який буде ініціюватися Партією регіонів у грудні цього року.

      Сам Андрій Клюєв ще позавчора ввечері відкинув ці звинувачення у підкупі Мороза з оберемком нардепів-соціалістів, бо «подібних розмов не було і не могло бути». До того ж він не виключає, що звернеться до суду i прокуратури, бо «це ж провокація»! Таку можливість не виключає лідер Партії регіонів Віктор Янукович, принаймні він ще збирається подумати разом з однопартійцямі над можливістю судового розгляду. «До суду? Та будь ласка! — прокоментував «УМ» ці слова Клюєва сам Олег Ляшко. — Я навіть радий, що регіонали починають звертатися в суд, а не б'ють битками тих, хто їх викриває». Щоправда, пан Ляшко зізнався «Україні молодій», що ці два дні йому на мобілку чимало разів телефонували невідомі з погрозами, вимагали стулити пельку тощо.

      Справжній накал «Морозгейт» отримав учора в стінах парламенту. Сам Олександр Мороз відверто «морозився» i робив вигляд, що все гаразд. Натомість хитромудрий спікер смикав за ниточки потрібних депутатів i контролював ситуацію. Смик. I на парламентській трибуні з'являється соціаліст Іван Бокий, який від імені СПУ вимагає від Генпрокуратури розслідувати факт наклепу на лідера соціалістів, Голову Верховної Ради Олександра Мороза.

      «Їх (БЮТ) мета — будь-що зруйнувати парламент, відновити авторитарний режим. У цій кампанії є керівник, який не гребує наклепами. Мороз викликає у них зоологічну лють. Хуліганські дії Тимошенко та її команди дестабілізують ситуацію в країні», — сказав Бокий.

      А головуючий собі й далі... Смик-смик. І ось уже компаньйон з антикризової коаліції «регіонал» Тарас Чорновіл намагається перевести стрілки — від імені ПР вимагає проведення розслідування про причетність екс-голови СБУ Олександра Турчинова до вбивства екс-міністра МВС Юрія Кравченка. Бо раніше Турчинов наполягав на версії самогубства Кравченка, а нині... А що нині? Те, що ГПУ відновила справу, ще не означає, що Кравченка вбили, принаймні слідство ще не завершено, винних ще не знайдено. Але Чорновіл хоче знати чи причетний Турчинов до вбивства Кравченка. I саме «Морозгейт» від Ляшка, на думку пана Чорновола, є спробою відвернути увагу суспільства від поновлення розслідування прокуратури справи про вбивство Кравченка, а не навпаки.

      Що скажеш, відверто слабке намагання загасити пожежу іншою пожежею. Так вважає сам Олександр Турчинов: «Сьогодні, коли йде обговорення причетності їх до корупційних справ, це спроба відвести увагу від своїх корупційних брудних справ. Я не бачу в цьому перспективи».

      А ляльковод знову смик-смик-смик. I Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію з питань розслідування звинувачень у підкупі депутатів Соцпартії представниками Партії регіонів. «За» — 257 депутатів. Автор постанови — депутат від «Нашої України» Володимир Заплатинський, який перейшов до антикризової коаліції. Голова комісії — комуніст Віктор Борщевський, його заступник голови — «регіонал» Володислав Лук'янов. Об'єктивна компанія, нічого не скажеш. Тим більше, що й тут простежується морозова рука, бо, за словами Олександра Турчинова, саме спікер попрохав перебіжчика Заплатинського ініціювати створення цієї комісії, тому ніякого реального розслідування не буде.

      Та, не зважаючи на це, депутати від Блоку Юлії Тимошенко вирішили делегувати шістьох представників фракції (за кількістю депутатів — по одному члену комісії від тридцяти парламентаріїв) у спеціальну слідчу комісію щодо розслідування цих фактів. А також одностайно підтримали запит Олега Ляшка до Генпрокуратури з вимогою порушити кримінальні справи за фактом підкупу депутатами Партії регіонів представників Соцпартії. Юлія Тимошенко переконана, що інформація, яку має Ляшко, потребує ретельної перевірки. «Перед очима Ляшка за останні 10 років пройшов не один сюжет ганебної поведінки політиків. І саме він, який допомагав Морозу в найважчі часи, в тому числі виголошуючи записи в кабінеті Кучми, мені здається, дуже правильно звернув увагу на те, що робиться сьогодні», — сказала леді Ю.

      А от сам Олег Ляшко в райдужні перспективи розслідування комісії та Генпрокуратури не вірить. Він не сказав, кому саме з керівників Різницької у понеділок ввечері передав плівки та власну заяву про порушення кримінальної справи, але зазначає, що за такого керівництва ГПУ справу напевно буде поховано. А щодо комісії, створеної за ініціативи Заплатинського, пан Ляшко вважає, що такою активністю учорашній «нашоукраїнець» може й виторгує собі місце до наступного парламенту у другій десятці ПР.

      Якщо не Генпрокуратура з Медведьком на чолі, не спеціальна слідча комісія ВР Борщевського, тоді хто зможе дати відповідь на питання: узяв Мороз 300 «лимонів» чи не брав? У БЮТ сподіваються лише на Президента Ющенка. Окрім правоохоронних органів, фракція БЮТ звернулися ще й до глави держави щодо перевірки інформації про підкуп, тим самим підтримавши звернення пана Ляшка до Президента України з аналогічного приводу з проханням створити окрему слідчу комісію при Раді національної безпеки та оборони України. Бо, якщо хабар був, що це як не новий різновид державного перевороту? Тільки тепер не треба штурмувати «бастилії та зимові палаци», усе вирішує дуже велике «бабло»...

 • Львовом — з колядою

  Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

 • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

  Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

 • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

  Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
  Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
  І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

 • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

  «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
  Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

 • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

  Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

 • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

  Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>