Розпустить Президент Верховну Раду чи ні? Незважаючи на те, що парламентарії з «антикризової» більшості старанно намагалися випромінювати впевненість — мовляв, хоч яке рішення ухвалить глава держави, вони однаково залишаться у виграші, — учорашній день ВР пройшов під знаком саме цього запитання. Ще й спікер Мороз своїм неоднозначним телезверненням невідомо до кого підігрів пристрасті... Тож немає нічого дивного в тому, що у надрах коаліції визріла ідея викликати Президента перед очі законодавців, аби «по-дружньому» йому пояснити, чому краще не «качати права» і внести на розгляд парламенту кандидатуру Віктора Януковича, замість «деструктивно» розпускати парламент. Ідея, варто зазначити, викликала рішучий протест у опозиції, яку уособлює Блок Тимошенко, та «меншості» — так влучно охарактеризував невизначений статус «Нашої України» один з її лідерів Анатолій Кінах.
Власне, розпочалося ранкове засідання у вівторок саме з виступу від фракції БЮТ, яка досі представлена в сесійній залі тільки величезним державним прапором України, але для виголошення своєї позиції делегувала у «ворожий табір» свого представника Володимира Яворівського. Пан Володимир, «мимохідь» зазначивши, що ця каденція Верховної Ради явно буде найкоротшою в історії України, «просто нагадав»: день, мовляв, історичний, і всі матимуть нагоду переконатися, «чи в державі є сильний, вольовий, вірний Конституції Президент» (обурені вигуки «антикризовиків»). Словом, Вікторе Андрійовичу, розпускайте вже швидше цей парламент, бо дострокові вибори — це нормальна для цивілізованих держав справа.
Комуністи навпаки, переконані, що розпуск ВР — це просто злочин, бо саме цей орган влади, на думку лідера КПУ Петра Симоненка, залишився чи не єдиною дієздатною ланкою у владному ланцюгу України. Тому, досхочу «проїхавшись» по Президенту, персек партії, яка в разі дострокових виборів у парламент майже напевне більше не потрапить, запропонував колегам покликати главу держави на вечірнє пленарне засідання. Про те, що раніше нардепи самі ж вирішили зробити собі у вівторок «короткий день» і ввечері не засідати, уже якось і не йшлося.
Розсипавшись у компліментах народові й обраному ним парламенту, пропозицію Симоненка гаряче підтримала «регіоналка» Раїса Богатирьова. Після чого головуючий Олександр Мороз, звісно, просто не міг її, пропозицію (яка, звісно, була для нього новою і несподіваною) проігнорувати й дуже оперативно поставив на голосування. Дружнє вдавлювання «більшовиками» зелених кнопок привело до переконливого «за» — 242, і з апарату ВР до президентського секретаріату полетів лист за підписом спікера, який запрошує шановного Віктора Андрійовича взяти участь у вечірньому пленарному засіданні парламенту, присвяченому розгляду питання стосовно політико-правової ситуації в Україні.
Згодом Морозові ще не раз довелося наголошувати на тому, що йдеться саме про запрошення («зможе — прийде, не захоче — не прийде»), а не виклик Президента «на килим» до підсиленого конституційною реформою органу законодавчої влади. Бо «нашоукраїнці» (а за межами сесійної зали — і БЮТівці) за таке втручання у графік гаранта Конституції не на жарт образилися й розцінили його як чергову (після позавчорашніх голосування за постанову про негайне зібрання ВР на сесію при спробі Президента її розпустити і телезвернення Мороза) провокацію. Представник глави держави в парламенті Юрій Ключковський закликав спікера «стримати свої амбіції та емоції» й не викликати лідера держави на засідання постановою, а «по-доброму» запросити його, узгодивши графік. А керівник фракції «НУ» Роман Безсмертний після заплутаної спроби «проаналізувати ситуацію» підсумував, що всі натяки на кризу насправді мають суто внутріпарламентський характер. А тому не треба баламутити Президента й суспільство — досить усього лише зібрати «круглий стіл», за яким будуть представлені всі фракції, й обговорити все в «сімейному» парламентському колі. А ще краще — зробити цей стіл загальнонаціональним, залучивши не лише парламентські, а й інші політичні сили. Проти цього нібито ніхто не виступав. Як, усе-таки, віднедавна люблять наші політики всілякі «круглі столи»...
А Президент до ВР учора так i не прийшов. Натомiсть сьогоднi у Марiїнському палацi таки пройде жаданий «круглий стiл».
А ТИМ ЧАСОМ...
На порядку денному ранкового засідання Верховної Ради вчора також стояло питання про зміни у складі парламентських комітетів. «Негативними» зусиллями коаліції ВР не дала згоди на перехід «нашоукраїнки» Ольги Герасим'юк із Комітету з питань ЗМІ та свободи слова до Комітету з питань правосуддя. Розгляд аналогічного питання щодо нардепів-«регіоналів» було вирішено перенести.
* * *
Позавчора ввечері парламент прийняв за основу постанову про Основні напрями бюджетної політики на 2007 рік («за» — 271 депутат). Наступне голосування за Бюджетну резолюцію-2007 заплановане на сьогодні, причому ВР рекомендує Кабміну врахувати низку її пропозицій.
* * *
А вчора ввечері Верховна Рада 239 голосами більшості скасувала парламентську постанову від 10 січня 2006 року про відставку уряду Єханурова. «Регіонали» при цьому реготали, а спікер Мороз саркастично заявив, що таким чином депутати роблять «жест назустріч Президенту».