Учора Україна відзначала черговий День незалежності. Звісно, офіційно наша держава стала незалежною 24 серпня 1991 року — в день проголошення Верховною Радою Акта про державну незалежність, проте й донині серед національно свідомих політиків та пересічних українців точаться суперечки щодо того, яку саме дату слід вважати реальною точкою відліку історії новітньої України: ту, що записана в Конституції (себто 24.08.1991), 16 липня 1990 року, коли Верховна Рада ще УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет, чи 1 грудня 1991-го — день, коли фактично весь український народ на загальному референдумі підтримав своїх законодавців і сказав незалежній Україні тверде «так». «УМ» уже розповідала про те, що до останнього варіанту схилявся, зокрема, і В'ячеслав Чорновіл. Хоча, безумовно, усі три дати є знаменними для кожного справжнього українця. Тож незалежно від того, чи відзначала ваша родина 1 грудня як свято, чи ні, у цей день таки варто було згадати про тих, хто 12 років тому долучився до історичного рішення всенародного референдуму й переконав навіть затятих скептиків у тому, що Україна просто зобов'язана бути незалежною. В цьому матеріалі йдеться про справжніх авторів «безіменної» листівки, яка невідомо звідки з'явилася напередодні референдуму й розповіла людям правду про те, як «чудово» жилося багатій ресурсами Українській РСР у компанії «братніх» республік.
12 років тому український народ стояв перед вибором: залишатися й далі у складі «вєлікого і могучєго», віддавшись на волю Москви, чи вирушити в «самостійне плавання», втіливши нарешті мрію своїх дідів та прадідів про незалежну державу — Україну. І якщо для когось відповідь на це запитання була очевидною, то були й такі, хто ще вагався. Остаточно визначитися їм допоміг звичайний аркуш паперу, на якому невідомий автор переконливо й аргументовано доводив: у Союзі Україна гине.
Як згадує у своїй статті «Аутодафе», опублікованій у газеті «Вечірні вісті» №141, народний депутат від Блоку Тимошенко Олександр Турчинов, 12 років тому цю листівку роздавали на вулицях і майданах, її знаходили в поштових скриньках, на робочих місцях і в студентських аудиторіях. І попри те, що, як справедливо зауважує опозиційний парламентарій, листівка не містила прямого заклику відокремитися від СРСР, після її прочитання «середньостатистичний» українець уже не міг жодного дня залишатися в осоружній імперії. Ця листівка дала поштовх появі сотень статей у національно-патріотичній пресі, і навіть українські радіо та телебачення, які починали й закінчували свої програми гімном СРСР, раптом узялися розкривати народові жахливу правду, яку доти ретельно приховувала Москва.
Справді, випущена мільйонними тиражами летючка була унікальною за своєю переконливістю та агітаційною ефективністю. Адже статистичні дані, вміщені в ній, мали вельми об’єктивну інформацію. Проти змісту цієї листівки нічого не могли заперечити навіть «наймаститіші» економісти. Отже долю референдуму було вирішено не в останню чергу завдяки цьому документу. Але про те, хто ж випустив у світ цей історичний аркуш паперу, майже нікому не відомо й досі. На тій підставі, що ця листівка друкувалася масовими тиражами й не мала жодних реквізитів (прізвища автора, дати випуску, тиражу), дехто хибно вважав тоді і вважає нині: її анонімним автором був певний державний орган. У цих словах можна вловити натяк на відому структуру з тих, що були, є і будуть потрібні кожній державі, яка в той передреферендумний час вирішила перейти на службу Україні.
Проте припущення щодо причетності КДБ до створення листівки не відповідає дійсності. Звісно, як і кожен подібний документ, ця «прокламація» мала свого реального автора, а точніше, колектив авторів. Навіть дивно, що й досі, крім вузького кола людей, нікому не відомо, як створювалася «референдумна» листівка.
А було це так. У Борисполі, що на Київщині, в гостинній квартирі лікаря Олега Гуленка мало не щодня збиралася компанія з представників місцевої інтелігенції, аби обговорити питання, пов’язані з майбутніми подіями: референдумом, який мав підтримати акт проголошення незалежності України, і президентськими виборами. Окрім господаря, в дискусіях брали участь лікарі Роман Никифорук та Олександр Бойчук, журналіст Валентин Лисиця (нині покійний), і відомий нині політичний діяч, депутат Верховної Ради минулого скликання, а тоді — звичайний учитель Михайло Ратушний.
Усі ми дуже хотіли, щоб у референдумі взяло участь якомога більше людей і щоб відсоток голосів, поданих за незалежність України, був якомога вищий. Але як цього домогтися? Чи вистачить самих лише закликів відомих політиків, артистів, науковців, літераторів та інших поважних членів суспільства? Адже чимало людей вагались, дехто побоювався, що окремо, без Росії, Україна не проживе й місяця. Не тільки з політичних, а й з економічних причин. Потрібні були вагомі аргументи, аби переконати цих скептиків і «прагматиків» у протилежному.
Усе геніальне, як відомо, просте, і золоті ідеї часом буквально валяються під ногами. Проте не всі спроможні їх помітити, підняти, очистити від пороху. Олег Гуленко зумів: саме він перший подав ідею виготовити листівку, яка б продемонструвала високий економічний потенціал України, її гідне місце серед передових країн Європи. Хтось із нас приніс економічні довідники, офіційно видані тодішнім СССР. Пригадую, точилася дискусія, якою мовою виготовляти листівку, чи поміщати в ній прямий заклик голосувати за незалежність України.
Через день-два листівка була готова. На заводі «Прометей» вона була набрана і надрукована. Роман Никифорук, який був добре знайомий з лідерами багатьох демократичних організацій і редакторами патріотичних газет, поширив летючку в Києві та у Львові.
На нашу радість, через декілька днів листівку, яка показує гідне місце України серед передових країн Європи за виробництвом багатьох промислових і продовольчих товарів на душу населення, почали друкувати газети. Про неї заговорили політики, економісти, журналісти...
Люди, причетні до появи цього важливого агітаційного матеріалу, що відіграв неабияку роль у новітній історії України, ніколи не вихвалялися зробленим. То був час, коли кожен патріот, незалежно від професії, був зобов’язаний робити все можливе для свободи і процвітання України. До речі, сьогоднішня ситуація вимагає від нас не меншої кмітливості, розуму й навіть відваги...