Кабінет Міністрів України нарешті зважився на важливий законопроект, проблематику якого упродовж багатьох років так боялися зачіпати. Стосується він соціальних прав українських ветеранів — пенсій, різноманітних надбавок, безплатного проїзду, комунальних пільг. Як повідомив віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко, проект Закону «Про соціальний захист учасників національно-визвольного руху 1939 — 1956 років за здобуття Україною своєї незалежності» вже найближчим часом буде направлений у парламент для ухвалення народними депутатами. «Йдеться про надання відповідного статусу, а також відповідних пільг усім учасникам збройних формувань, які боролися за свободу і незалежність України у складі Української Повстанської Армії, — сказав В'ячеслав Кириленко. — Ці люди отримають ті ж самі соціальні гарантії, якими сьогодні користуються всі ветерани».
За даними прес-служби віце-прем'єра, на сьогодні ветеранів УПА та членів їх сімей залишилося зовсім небагато — не більше 15 тисяч. При цьому як мінімум половина із загальної кількості — це ветерани, в яких уже є відповідні соціальні пільги, надані їм на підставі рішень місцевих рад. «Уперше за 15 років незалежності український уряд розглянув цю проблему й ухвалив позитивне рішення. Думаю, що це вагомий внесок у політику Президента України Віктора Ющенка, що направлена на примирення всіх ветеранів, які боролися за свободу нашої Вітчизни», — зазначив віце-прем'єр. До речі, урядова комісія ще минулого року схвалила фаховий висновок робочої групи істориків Інституту історії Національної академії наук України з вивчення діяльності ОУН і УПА. «Зокрема, у цьому документі говориться, що ОУН-УПА була тим військово-політичним чинником, який безпосередньо впливав на боротьбу українського народу за суверенну державу», — підкреслив В'ячеслав Кириленко.
Голова Інституту національної пам'яті та Всеукраїнського об'єднання ветеранів академік Ігор Юхновський, щоправда, не впевнений, що цей закон за нинішнього складу Верховної Ради вдасться ухвалити. Зокрема, на заваді традиційно, на думку Ігоря Юхновського, можуть стати комуністи. «У попередніх парламентах нам не вдавалося це зробити винятково через них, — зазначив «УМ» Герой України та ветеран війни. — Сьогодні, я думаю, що частина депутатів із Партії регіонів підтримає цю думку, то законопроект ухвалять. Це питання потрібно детально вивчати, перш ніж вносити на розгляд у Верховну Раду. Слід з'ясувати, скільки депутатів реально проголосує за цей законопроект. Така підготовка поки що не проведена. Фактично слід було б опитати депутатів, як вони голосуватимуть, як ставляться до цього голови фракцій. Без такої попередньої розвідки вносити його, мені здається, немає сенсу».
Водночас навіть за умови ухвалення цього закону, не факт, що ветерани УПА залишаться задоволеними. Не за пільги і не за пенсії вони, очевидно, воювали. «Ці воїни бажають стати не так учасниками Другої світової війни, як учасниками визвольного руху України. І ось саме такий законопроект мав бути виставлений у парламент, — зазначає Ігор Юхновський. — Визнання воїнів УПА необхідне. Я не знаю, як би виглядав розпад Радянського Союзу, як би виглядала наша Україна зараз. Незалежність без крові й жертв не буває. І воїни УПА були тими жертовними людьми, які в ім'я України життя поклали... Але я не думаю, що зараз такий законопроект на часі. Ті ж комуністи не допустять того, щоб він пройшов через парламент. Але все одно я вірю, що примирення ветеранів відбудеться при теперішньому Президенті».