«Орли Луценка» врятували Верховну Раду від захоплення. Напередодні вчорашнього засідання парламенту міліція затримала мікроавтобус із ланцюгами, замками та дерев'яними брусами, загорнутими в пакети з надписами «Пора». Як революціонер, пікетник і «блокатор» із неабияким стажем міністр внутрішніх справ Юрій Луценко одразу розкусив, що до чого: «Міліція знає про підготовку до блокування і ймовірного захоплення приміщення Верховної Ради, — попередив керівник МВС в інтерв'ю «Українській правді». — Ми ретельно відслідковуємо ситуацію і будемо робити все, щоб депутати могли потрапити до парламенту».
Депутатам, власне, потрапити до ВР не проблема — для того, аби їх туди не пропустити «під купол» будівлі на Грушевського, 5, довелося б перекрити принаймні три навколишні вулиці. Адже, окрім п'яти під'їздів безпосередньо до самого «цирку», пройти до сесійної зали можна через підземний перехід, увійшовши в будь-який із чотирьох будинків із парламентськими комітетами, що розташовані на вулицях Шовковичній, Грушевського та Садовій. Тож для відчайдухів із «Пори», які у вівторок зранку й справді намагалися заблокувати вхід до Ради, це було швидше показово-політичною акцією, ніж реальною метою.
«Показували» свою акцію «порівці» красиво й натхненно: полягали на гумові матраци перед чотирма з вищезгаданих входів до парламенту й приготувалися «дивитись, як через них переступатимуть народні депутати». Депутати переступати не поспішали (хоча кілька найбільш гарячих і необізнаних із картою парламентських маршрутів «регіоналів» спершу намагалися) й спокійно проходили до ВР через інші входи, які «превентативно» вже були заблоковані від «порівців» представниками Партії регіонів. Це хлопців та дівчат із «Пори» не дуже засмутило, позаяк насправді захоплювати Верховну Раду вони зовсім і не збиралися. Вони запевняють, що планують діяти винятково законними методами й сміються: мовляв, був би з ними Луценко — о, тоді, може, й варто було б спробувати [захопити ВР], а так...
А так «Пора» розпочала біля стін Верховної Ради безстрокову акцію під назвою «Розморожена демократія». Кілька десятків активістів полягали в межах загорожі навколо парламенту —пообіцяли лежати на матрацах доти, доки ВР не буде розпущена, а «зрадник Мороз не піде у відставку». На запитання кореспондентки «УМ», чи вистачить їх лежати п'ять років, милий, хоч і не дуже молодий хлопчина із бейджиком «Старшина» посміхнувся й розвів руками — в сенсі «відступати не збираємось».
По обіді «порівці» справді лежали під наглядом хлопців у «спецзагонній» амуніції. А тим часом «регіонали», які в Києві мають тимчасову «прописку» в синіх наметах, досить непогано проводили час: слухали «патріотичні» пісні на кшталт «Вставай, страна огромная» й «Там за туманами, вечными, пьяными, ждет Севастополь...» й обідали, розстеливши замість скатертин... державні прапори України.
Довелося авторці цих рядків поспілкуватися і з антиподами «порівців» — загадковими хлопцями у футболках Партії регіонів (це стосується тих, хто не був із оголеним торсом), які стіною перекрили рух на вулиці Грушевського одразу після перехрестя біля Будинку офіцерів, аби не пропустити «чужих». Хто для цих осіб «чужий», з'ясувати так і не вдалося.
«Це що означає?!» — обурювалися двоє жінок та літній чоловік, які хотіли приєднатися до мітингу перед парламентом (пані йшли під прапори БЮТ, літній мужчина прагнув влитися в лави «регіоналів»). «Ето значіт, дядя, что сєводня у тєбя другой маршрут», — вишкірилися молодики. «Дядя», щоправда, таки прорвався, провівши за собою й «тьоть»-опоненток — от де солідарність і порозуміння! А от на спробу кореспондентки «УМ» пройти слідом за ними хлопці наїжачилися: «Дєвушка, нє виводі (очевидно, «із сєбя». — Авт.), іді туда (на інший бік вулиці, де організували вузький прохід для мешканців житлових будинків. — Авт.)».
Треба віддати належне — щойно я сказала, що журналістка, мене майже пропустили. Хоча молодий чоловік із рацією в руках попросив пред'явити посвідчення. Показую й заодно цікавлюся: «А ви, взагалі-то, хто?» (від дальнього «сегмента» ланцюга — загалом хлопців із півтора десятка — лунає глузливе: «Коні в пальто»). Невинне запитання викликає таку реакцію, ніби журналістка «УМ» розповіла співрозмовникові анекдот — виявляється, потішила молодчика українська мова. «ВзОгОлі-то я — начальнік охрани», — гигикає парубок. Чиєї? «А хоть вашей — от станєтє дєпутатом, обращайтєсь». Скільки, питаю, коштують послуги такої «охрани»? «А у вас дєнєг нє хватіт, — знову шкіриться пацан. — Ми очєнь дорого стоім».
Але кореспондентка «УМ» таки свого домоглася. Отже, панове, якщо є бажання і дозволяє кишеня, можете найняти собі таку «охрану» всього лише... за «сто доларов в суткі». От тільки до кого звертатися — так і не ясно. Можливо, до Партії регіонів? Видавали ж вони комусь ті футболки...