Розпуск Верховної Ради та проведення нових парламентських виборів, що для частини українського політикуму є чи не найбільшим сподіванням на повернення до владного олімпу, не підтримує народ. Принаймні такий висновок можна зробити, якщо опиратися на телефонне опитування, проведене Центром економічних та політичних досліджень ім. Разумкова серед мешканців шести обласних центрів та міста Сімферополь. З цього дослідження випливає, що розпуск парламенту підтримує менше третини опитаних — 32,7%. Шістдесят зі ста респондентів відгукуються про такий варіант негативно.
Словом, більшість опитаних згодні жити за нинішніх парламентських розкладів. При цьому чинну коаліцію із Партією регіонів у складі позитивно оцінює 40,8% абонентів Центру Разумкова (здебільшого східні й південні міста). Не більшість, але все ж багато. Негативно ставляться до «антикризової» коаліції 37,6% респондентів. Решті — або байдуже, або важко відповісти.
Соціологи також поцікавилися, як громадяни оцінюють вчинок Олександра Мороза, який став спікером, переметнувшись до союзу з «регіоналами». Третина відповіла, що Сан Санич поступив конструктивно, бо «його дії допомогли розпочати роботу парламенту» (східні й південні міста), а 28,4% називають його зрадником (центр і захід). При цьому твердження, що Мороз діяв, «керуючись власними політичними амбіціями», в основному однаково підтримується по всіх містах: в середньому так думає 23,2% опитаних.
Входження «Нашої України» до цієї коаліції має таке ж число симпатиків, як і противників: 37,9 та 36,5% відповідно.
А якщо таки будуть нові парламентські вибори? Аби з'ясувати загальні орієнтації електорату, соціологи запропонували поставити на виборчу дистанцію тільки дві політичні сили: Партію регіонів та блок «Нашої України» вкупі iз силою Юлії Тимошенко. Виявилося, що перед тримають «біло-блакитні»: у них 39% проти 32,1% у «помаранчевих». 12,6% важко відповісти на це питання, а для 16,2% прийнятна «інша відповідь».
Заодно й про симпатії щодо президентських виборів. Згідно з опитуванням Центру Разумкова, лідером електоральних симпатій є Віктор Янукович: за нього проголосували б 31,3% опитаних (18,7% не голосували б за Я. в жодному випадку). Наступна — Юлія Тимошенко: «за» — 19,6% (15,6% цілковито виключають можливість голосування за лідерку БЮТ). Лише третім у рейтингу є нинішній Президент Віктор Ющенко: 8,4% («ні» — 22,2%). Далі — Олександр Мороз (5,5%), Петро Симоненко (3,4%) і Наталія Вітренко (3,3%). Більш ніж 10% респондентів не голосували б за жодного, а для 10,9% важко відповісти на питання про електоральні симпатії.
Тут варто підкреслити, що опитування, проведене Центром Разумкова на замовлення газети «Дзеркало тижня» 12-13 липня, не можна вважати цілком об'єктивним. Відомий соціолог, директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна пояснила «УМ», що «дослідження УЦЕПД ім. Разумкова є не репрезентативним опитуванням, а порівнянням того, як до певних явищ ставляться в різних містах України». Бекешкіна наголошує, що Центр Разумкова й «Дзеркало тижня» коректно подали результати опитування, натомість значна частина інших ЗМІ неправильно їх інтерпретували. «Ці дані не можуть відображати електоральні настрої всієї України, — каже пані Бекешкіна. — В опитування подано суму відсотків, отриману в цих містах, тобто навіть не можна сказати, що міста репрезентують певний регіон. Крім того, не охоплено думку сільського населення. А це переважно Захід і Центр, які більше голосують за «помаранчевих».
І все ж певні висновки складаються...