Ще однією організацією, яка за американські гроші зголосилася розбудовувати українську «владу народу», став Центр місцевої демократії при Інституті демократії ім. Пилипа Орлика. Минулого тижня директор новоствореної структури Олександр Мосіюк та керівник відділу Європи і Євразії американського Фонду підтримки демократії Надя Дюк презентували своє дітище в агенції УНІАН.
Метою проекту є розширення впливу громадськості на суспільне життя, відкрита просвітницька та організаційна робота у царині місцевого самоврядування. Заокеанські грантодавці виділяють на це 50 тисяч доларів.
Центр місцевої демократії діє на базі партнерства громад і вже співпрацює з 1700 громадами України, 42 містами, в яких мери та депутати пройшли стажування у Штатах. За словами пані Наді Дюк, США бачить, що є в Україні «досить сильне суспільство з огляду перспектив розвитку демократії, але тепер треба дивитися в регіони, зміцнювати зв’язки між центром і регіонами». Експерти вважають, що Україна може впоратися з цим завданням і акцентують увагу на тому, що в нас за спиною велика iсторiя успіхів у місцевому самоврядуванні — достатньо навіть згадати Магдебурзьке право та козаччину. Олександр Мосіюк, згадавши Помаранчеву революцію, відзначив, що першими її підтримали саме органи місцевого самоврядування, котрі й піднімали людей на майдани.
Час змінився, і тепер фахівців непокоїть надмірна політизованість місцевих рад, несформованість влади в багатьох населених пунктах, слабке представництво місцевих громад у багатьох «власних» радах (скажімо, у Дніпропетровську «своїх» депутатів 65,7 відсотка, а у Львові — лише 37,9%).
За словами пана Мосіюка, маємо певний парадокс: суспільство загалом різко демократизувалося, але при цьому майже нічого не перемінилося на місцевому рівні. Велика підготовча робота до таких змін має охоплювати адміністративну реформу, перерозподіл повноважень, реформу освіти, медицини тощо. Для їхньої реалізації, без сумніву, «потрібно накопичити політичну волю».
Центр місцевої демократії має на меті також співпрацювати з Верховною Радою, провести експертизу законодавчих актів, у тому числі — довгоочікуваного конституційного законопроекту 3207-1, який визначає реформування місцевих держадміністрацій. «Ми маємо рухатися до європейських стандартів, а не до африканських країн», — резюмує Олександр Мосіюк.
Людмила КОЛБ,
Марина ГОНТА.