Полякам раптом виявилося замало українських «чорноробочих», часто нелегальних, на своїй території. Зокрема, як повідомляє «Німецька хвиля», віце-прем'єр та міністр сільського господарства Польщі Анджей Леппер, який очолює праворадикальну партію «Самооборона», закликав уряд полегшити працевлаштування українців на сезонні роботи. Зокрема, він звернувся до міністра внутрішніх справ Людвіка Дорна з проханням не зловживати перевірками у сільських господарствах. «Не потрібно обов'язково робити нальоти на поля, де працюють люди зі східного закордону і лякати цим фермерів», — сказав віце-прем'єр. Окрім того, він вважає, що до Польщі треба ще додатково запросити українських працівників на сезонну роботу.
При цьому тодiшнiй глава польського уряду Казімєж Марцинкевич, зважаючи на високий рівень безробіття серед місцевого населення — понад 16 відсотків, без захвату поставився до ідеї Леппера. Тому він закликав обережніше ставитись до цього питання. Проте річ у тім, що поляки не надто прагнуть працювати на сезонних роботах у себе на батьківщині, оскільки за таку ж працю можуть заробляти більші гроші в країнах Західної Європи. В результаті громадяни Польщі їдуть в інші країни ЄС. За даними опозиційної партії «Громадянська платформа», яка підтримує ідею Леппера щодо запрошення українців, від одного до двох мільйонів поляків, здебільшого молодь, знайшли собі на Заході більш високооплачувану роботу. Внаслідок такого відтоку кадрів у Польщі не вистачає робочої сили не тільки в сільському господарстві, а й у будівництві, медицині, інформатиці, суднобудівництві.
У свою чергу українські дипломати позитивно оцінюють заяву Леппера. «Бо ми знаємо, скільки виникає проблем в українських громадян, які працюють нелегально за кордоном. Тому нам важливо, щоб на території Польщі вони працювали на підставі дозволу», — коментує телефоном «УМ» консул Генконсульства України в Кракові Владислав Каневський. За його словами, у такому випадку наші громадяни будуть соціально захищені, а в разі нещасного випадку зможуть скористатися страховим полісом.
Водночас пан Каневський не зміг розповісти, в яких умовах перебувають українці, що працюють у Польщі на сезонних роботах. «Якраз тут і є проблема, що наші громадяни ніде не зареєстровані, і ми можемо дізнатися про умови їхньої праці вже тоді, коли у них стається якась непередбачувана ситуація, і вони до нас звертаються за допомогою», — пояснює консул. Власне через те, що здебільшого українські заробітчани не реєструються у Польщі, нікому невідомо, скільки ж їх там перебуває.