Резонансна справа Ігоря Александрова учора мала завершитися остаточним оголошенням вироку вбивцям директора слов'янської телекомпанії «ТОР». Сталося так, що слово Феміди пролунало саме у день роковин смерті донецького журналіста, адже саме 7 липня 2001 року Ігор Александров помер у лікарні від тяжких поранень, завданих йому нападниками напередодні бейсбольними битками біля входу в телекомпанію. З журналістом, який боровся з місцевими корупціонерами та бандюками, розправилися вкрай жорстоко.
Тодi як у Слов'янську на могилі Ігоря Александрова відбувалася панахида по загиблому, в Апеляційному суді Луганської області тривав судовий процес над особами, яких звинувачують у його вбивстві.
Оголошувати вирок звинувачуваним почали ще у четвер, але матеріалів справи було так багато, що навіть надвечір колегія суддів оголосила лише трохи більше половини вироку. Що й казати, адже у справі 11 кримінальних епізодів (лише один з яких стосується вбивства Александрова) та 12 підсудних. Тож адвокати прогнозували, що результативну частину, скоріше за все, оголосять саме у п'ятницю надвечір.
Нагадаємо, що спочатку у вбивстві Александрова обвинувачувалиa підставного «стрілочника», безробітного Юрія Вередюка, матеріали проти якого були сфабриковані слідством. Три роки тому суд у Слов'янську виправдав Вередюка за недоведенням його участі у скоєнні злочину і постановив звільнити його з-під варти. Але Донецька обласна прокуратура оскаржила це рішення у Верховному Суді, а вже за місяць Вередюк помер, нібито від серцевої недостатності. Зрозуміло, що якби він вийшов на волю, то міг би розповісти чимало цікавого про те, як з нього вибивали потрібні слідству зізнання. Втім уже тоді Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Донецької облпрокуратури і направив справу на нове розслідування.
Нове слухання кримінальної справи про вбивство журналіста розпочалось у Луганському апеляційному суді лише через два роки — у вересні 2004 року. На лаві обвинувачуваних опинилися 12 підсудних. Безпосередньо в організації та вбивстві Ігоря Александрова звинувачували підприємця зі Слов'янська Олександра Рибака, його молодшого брата Дмитра та ще трьох донеччан, які особисто «вирішили питання» з непоступливим журналістом за допомогою биток, — Олександра Онишка, Руслана Турсунова та Сергія Корицького. Під час судового слідства брати Рибаки заявили про свою непричетність до вбивства. Натомість Онишко на суді заявив, що саме Турсинов запропонував йому побити Александрова на прохання Дмитра Рибака, бо журналіст у своїх телепередачах занадто сильно критикував кримінальних авторитетів Донбасу. Апеляційний суд завершив судове слідство у справі два місяці тому.
На момент, коли цей номер «УМ» готувався до друку, вирок убивцям ще не було оголошено повністю. Але нагадаємо, що раніше прокурор запросив такі терміни обмеження волі звинувачуваним у вбивстві Александрова: Олександру Рибаку — довічне ув'язнення з конфіскацією майна, Дмитру Рибаку i Олександру Онишку — по 15 років «колючки», Руслану Турсунову — 8 років. Усім іншим звинуваченим , які не проходять по одинадцятому епізоду — вбивство журналіста, але тією чи іншою мірою причетні до інших злочинів, прокурор запросив різні терміни позбавлення волі — від 3 до 15 років.
А ТИМ ЧАСОМ...
Інша резонансна справа щодо вбивства журналіста — «справа Гонгадзе» — зі скрипом рушає лабіринтами Феміди. Учора Апеляційний суд Києва закінчив допит підсудних, повідомила адвокат дружини Георгія Гонгадзе Мирослави Валентина Теличенко. За словами адвоката, які цитує «Українська правда», суд оголосив перерву до 10-ї години 12 липня, і наступним етапом процесу стане допит потерпілих. Пані Теличенко припускає, що допит свідків, зокрема Мирослави Гонгадзе, відбудеться у відкритому режимі, тобто на процес будуть допущені журналісти. Свою позицію вона пояснила «УП» тим, що суд принаймні не ухвалював рішення про закритий режим допиту потерпілих.