Ще у квітні Президент доручив силовикам розібратися зі станом риболовецької галузі та браконьєрством. Реакція правоохоронців була своєрідною: i на Різницькій, i на Богомольця, 10 увесь травень звітували про порушені десяток-півтора кримінальних справ по всій Україні, про корумпованість керівництва Держдепартаменту рибного господарства, проводили рейди Внутрішніх військ на Азовському морі, операції «Нерест» тощо. Згодом Кабмін ліквідував Держрибгосп, i ця прибуткова галузь повністю перейшла під контроль Мінагрополітики. Керівник цього міністерства Олександр Баранівський навіть відкрито заявив, що у «рибному» держдепi за результатами перевірки було виявлено наявність корупції, при цьому керівник установи Олександр Качний нібито лобіював інтереси понад 15 приватних структур, які займаються імпортом риби в Україну. Згодом пан Качний збирався судитися з міністром Баранівським, але головне не в цьому.
Як тільки завершився період нересту, активність правоохоронців пiшла на спад. Хіба що МВС продовжує намагатися вирішити проблеми i звітує про здобутки. Ще на минулому тижні у департаменті Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС повідомили, що міліція ретельно проаналізувала криміногенну ситуацію в рибній галузі, визначила та поетапно реалізує цільові додаткові заходи мiлiцейського впливу. Наразі рибну галузь в Азово-Чорноморському басейні в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській і Херсонській областях відпрацьовують шість мобільних оперативних груп, організовано перевірки законності використання бюджетних коштів, ліцензування і квотування в рибній галузі безпосередньо в Департаменті рибного господарства та по регіонах. Виявляються факти розкрадання колективного майна при реорганізації колективних риболовецьких підприємств та їх незаконної приватизації, незаконного рибного промислу тощо.
Результат — у цьому році співробітники міліції викрили 205 корисливих злочинів, серед яких 20 — розкрадань, 67 — у сфері службової діяльності, з них 10 фактів хабарництва та 110 фактів незаконного заняття рибним промислом. До кримінальної відповідальності притягаються 176 осіб, у тому числі 26 керівників та службових осіб державних басейнових управлінь охорони водних живих ресурсів та регулювання рибальства. Збитки державі від «рибної» корупції та браконьєрства лише приблизні, тiльки за відомими фактами це майже 40 мільйонів гривень, половину з яких уже відшкодовано. У браконьєрів вилучили не багато не мало. 140 тонн незаконно видобутої риби, у тому числі 4 тонни цінних її видів.
Не дивно, що днями міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, перебуваючи на Полтавщині, заявив, що починає реформувати водну міліцію саме на прикладі цього регіону. Міністр хоче спочатку зробити «водних ментів» «грозою» Кременчуцького і Дніпродзержинського водосховищ, а потім закріплений досвід роботи передати в решту регіонiв країни. МВС готове хоч зараз надати водній міліції Полтавської області необхідну фінансову та організаційну підтримку, щоб створити справжню бойову одиницю.
«Поки що вони — сухопутні моряки. Ходять берегом і чекають, поки на них хтось із контрабандистів не вийде. У даному випадку я не наполягаю на вилученні незаконно виловленої риби на базарах, оскільки це важко документувати, але слід ловити браконьєрів на місцях. Мені на стіл: які необхідні кошти, кадрові зміни, щоб ваш підрозділ був бойовим», — дав доручення підлеглим міністр Луценко. Що з цього вийде, побачимо з часом.