Коли пересічний студент не може здати іспит у «вредного» викладача, який не продає оцінки, він або вчить предмет, або ж «вилітає» з університету. Втім у студента-заочника, який працює в поліції, можуть бути інші важелі тиску на людину — наприклад, сфабрикувати проти професора звинувачення у вимаганні хабара. І якщо правоохоронці не зможуть (або ж не захочуть) помітити «підставу», невинний викладач може понести покарання. Український омбудсман не виключає, що саме за таким сценарієм в СІЗО опинилася громадянка нашої держави Дар'я Філатова, заарештована 13 червня польськими правоохоронними органами.
За повідомленням прес-служби омбудсмана, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова піддає сумніву правомірність арешту 32-річної жінки, яка викладала у Свєнтокшижській академії упродовж п'яти років і за тиждень до арешту захистила у Варшаві докторську дисертацію. Ніна Карпачова направила листа своєму польському колезі, в якому просила сприяти у захисті прав заарештованої громадянки України.
За повідомленням рідних Дар'ї Філатової, 32-річну жінку заарештували працівники відділу поліції з питань корупції в місті Кельце й перевезли до Кракова. Того ж дня відбувся швидкий суд, який постановив тримати підозрювану в СІЗО протягом трьох місяців. Причому рідні Дар'ї Філатової, які живуть у Севастополі, дізналися про арешт не з офіційного повідомлення представників польської влади, як це мало бути, а від польського професора.
Ніна Карпачова у своєму листі наголошує, що слідчі дії у справі Філатової після її арешту проводилися без участі адвоката і представника консульської установи України, що є брутальним порушенням законодавства Республіки Польща та Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини. За отриманою омбудсманом України інформацією, у цій ситуації проглядається упереджене ставлення до професора її студентів-заочників (за їхніми звинуваченнями, власне, викладачку й заарештували).
«Відомо, що незадовго до цих подій Дар'я Філатова скаржилася до відділу поліції в місті Кельце щодо погроз помсти, які чула від студентів-заочників, — йдеться в повідомленні прес-служби Уповноваженого з прав людини. За таких обставин Уповноважений з прав людини не виключає, що це могла бути спланована акція».
Сьогодні у Кракові має розглядатись апеляція Філатової.
На жаль, це не єдиний випадок упередженого ставлення представників польської влади до громадян України, констатує у своєму зверненні Ніна Карпачова. Так, на її контролі й нині перебуває справа про вбивство польськими поліцейськими трудового мігранта з України Сергія Кудрі (чоловіка вбили на очах його вагітної дружини). Після тієї жахливої події вже понад 5 років омбудсман добивається виплати компенсації за втрату годувальника маленькому синові Сергія, який народився вже після смерті батька.