Віктор Ющенко: Кожен день зволікання в роботі парламенту й Кабміну — це втрачені можливості для країни

04.07.2006
Віктор Ющенко: Кожен день зволікання в роботі парламенту й Кабміну — це втрачені можливості для країни

Поки що «круглий стiл» — без Януковича. (Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА.)

      Президент закликав політиків до співпраці й запевнив: дострокових виборів не буде. Коли у 1996 році Верховна Рада після тривалих дебатів нарешті подарувала нашій уже п'ять років як суверенній державі Конституцію, наш Основний Закон назвали одним із найбільш демократичних у світі. 28 червня Україна відсвяткувала перший «солідний» ювілей своєї Конституції — 10-річчя з дня ухвалення, і саме цій події присвятив своє традиційне щотижневе радіозвернення до народу Президент Віктор Ющенко.

      Глава держави зазначив, що тоді, десять років тому, акт ухвалення Основного Закону став важливим кроком на шляху до демократії, і нагадав: «Ухвалена 28 червня 1996-го Конституція стала результатом копіткої багатолітньої роботи, складних дискусій та обговорень і розумного компромісу». Того дня, за словами Президента, «в українському парламенті перемогли мудрість, патріотизм та національний інтерес, і ті самі мудрість, патріотизм та відповідальність за Україну сьогодні як ніколи потрібні українським політикам». «Десяту річницю української Конституції країна зустріла без Конституційного Суду, без дієздатного парламенту і нового уряду, — констатував невтішні факти Віктор Ющенко. — Відповідальність за це лежить винятково на депутатах нової Верховної Ради, на лідерах партій та блоків, через недалекоглядну позицію яких заблоковано роботу парламенту».

      Гарант Конституції висловив жаль із приводу того, що нова Верховна Рада починає свою діяльність із конфронтації, яка вже призвела до серйозної парламентської кризи. «Приводу для блокування сесійної зали немає, — переконаний Ющенко, — і в цьому виснажливому протистоянні не буде переможців. Бо щодня через таку політику втрачає Україна. Найкращий спосіб у політиці вирішувати складні питання — це сідати за стіл переговорів». Саме тому Президент ініціював проведення 3 липня «круглого столу» за участі як парламентської більшості, так і опозиції — аби обговорити всі суперечливі питання та якомога швидше відновити роботу ВР. «Конституція України чітко визначає терміни, протягом яких має бути сформовано парламентську коаліцію і новий уряд, — нагадав В.Ю. — Кожен день зволікання з формуванням керівництва Верховної Ради і Кабінету Міністрів — це втрачені можливості для країни, її економіки, врешті-решт, її іміджу. Країна стоїть на порозі жнив, на часі — підготовка до опалювального сезону, дискусія щодо Бюджету-2007. На порядку денному — тема енергетичної безпеки, переговори з постачання енергоносіїв. Вирішення цих складних і важливих завдань — відповідальність усіх політиків, уряду, парламентських комітетів».

      «Можна бути в опозиції до влади, але не можна бути в опозиції до країни», — підкреслив глава держави, зазначивши, що сьогоднішня позиція тих, хто блокує роботу парламенту, б’є саме по Україні. Особливо Президент наголосив на тому, що повторних виборів не буде, адже це «занадто дороге задоволення для країни і неадекватна ціна амбіцій деяких політиків». При цьому В.Ю. нагадав, що чекає від коаліції подання внесеної у визначеному Конституцією і регламентом порядку кандидатури Прем'єр-міністра.

      Підсумовуючи, Ющенко закликав усі органи влади, як центральної, так і місцевої, «кожною своєю дією демонструвати повагу до Основного Закону», адже «влада несе відповідальність за свою роботу перед українським народом», і тому «місячна бездіяльність парламенту — це відповідальність кожного з 450 народних депутатів». Саме влада повинна забезпечувати права, які отримав кожен громадянин нашої держави завдяки Конституції — а це, зокрема, право на достойне життя, на працю і її гідну оплату, на освіту і медицину, на житло... «Для мене як Президента важливо, щоб кожен громадянин поважав закон і його дотримувався», — зазначив Віктор Ющенко, наголосивши, що вимагає поваги до Конституції як від коаліції, так і від опозиції і закликавши їх «знайти таку модель порозуміння і взаємодії, яка визначить за кожним свою сферу відповідальності й контролю заради єдності і процвітання України».

      Водночас Президент нагадав про те, що навіть після ухвалення Конституції в українській системі влади залишилося багато недоліків: суди так і не стали справедливими, парламент ще не позбувся ознак сповзання до диктатури більшості, уряд досі функціонує без закону про Кабінет Міністрів, правоохоронні органи і прокуратура досі несуть на собі відбиток радянської репресивно-каральної системи, не збалансовано трикутник Президент — Верховна Рада — уряд, не здійснено адміністративно-територіальної реформи тощо.

      А отже, проблема вдосконалення Конституції не знімається з порядку денного. І, за словами Ющенка, «вестися таке вдосконалення повинне в інтересах усього суспільства, а не окремих політичних груп і владних інституцій». Саме тому Президент закликав громадськість і експертів до широкої дискусії з цього приводу.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>